Birliğimiz Hizmet Binası Sıfır Atık Belgesi Aldı

Birliğimiz Ana Hizmet Binası, Ankara Valiliği İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün yaptığı inceleme ve değerlendirmeler neticesinde Sıfır Atık Belgesi almaya layık görülmüştür.

Türkiye Belediyeler Birliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün Mayıs ayı içerisinde yapmış olduğu başvuruya istinaden, Ankara İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından istenilen ek belgeler Haziran ayı içerisinde tamamlanmış ve Birliğimize ait Tunus Cad. No:12 06680 Kavaklıdere Çankaya ANKARA adresinde yer alan Ana Hizmet Binası’nın sıfır atık yönetim sistemine geçtiği resmen tescil edilmiştir.

Birliğimizin 2018 yılı Ekim ayından beri süregelen zaman aralığında hizmet binalarında Sıfır Atık Projesi doğrultusunda gerçekleştirmiş olduğu tedbirler kapsamında; münferit atık kutuları kaldırılarak katlarda ortak atık ayrıştırma üniteleri kullanımına geçilmiş, toplantı odalarında ve ofislerde tek kullanımlık bardak su, karton veya plastik bardak, çay karıştırıcı tahta çubuk, poşet çay ve mescitler ile lavabolarda el kurulamak için kullanılan kağıt peçeteler gibi atık üreten materyalin kullanımına son verilmiştir. Ayrıca kağıt israfının en aza indirilmesi için elektronik imza sistemine geçilmiştir.

Bu materyallerin kullanımının terk edilmesi ile birlikte binalardan atık oluşumu toplamda %25 oranında azalmış, kaynağında ayrı toplama tedbirleri sayesinde karışık atık miktarı %75 azaltılırken geri dönüşüme gönderilen atık miktarı %100 artmıştır. Uygulanan tedbirler neticesinde Birliğimiz hizmet binalarından yılda; 3,26 kg hammadde tasarrufu, 1255,10 kg sera gazı azalımı, 31.036,25 kWh enerji tasarrufu, 22,21 m3 depolama alanı ve 13,43 varil petrol tasarrufu sağlanmakta olup her yıl 108 ağacın kesilmesinin önüne geçilmektedir.

Birliğimizin Sıfır Atık Projesi kapsamında gerçekleştirmekte olduğu bu çalışmalar ve kazanımlar Ankara Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından da tescillenerek Birliğimiz Ana Hizmet Binası için “Sıfır Atık Belgesi” üzerinden belgelendirilmiştir.

Birliğimiz Hizmet Binası Sıfır Atık Belgesi Aldı