Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Projesi 1. Aşama Ödül Töreni

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) 2018 yılından bu yana ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılımının artırılması, çevre dostu ulaşım yöntemlerinin teşvik edilmesi ve yaşanabilir çevre oluşturulmasına katkı sunulması amacıyla düzenlediği “Belediyeler İçin Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışması Ödül Töreni” 17 Eylül’de Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Fikir ve uygulama projeleri olmak üzere iki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşaması olan fikir projeleri Juri tarafından değerlendirmeye alındı. Birinci aşamada Yarışma Jurisi tarafından başarılı bulunan 10 belediye 250.000TL ile ödüllendirildi.

 

145 belediyenin proje başvurusu yaptığı yarışmada 143 başvuru geçerli kabul edildi.  Büyükşehir belediyelerinden katılımın yoğun olduğu yarışmaya 16 büyükşehir belediyesi, 78 büyükşehir ilçe, 16 il, 25 ilçe, 8 belde yarışmaya katıldı.

 

Yarışma Jurisinde; Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurul Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halil Yunus Ersöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü V.  Atila Erenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan,  Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Göktuğ Kara yer aldı.

 

Yarışmayı kazanarak ödül almaya hak kazanan belediyeler şu şekilde belirlendi:

 

BELEDİYE

PROJE ADI

Develi Belediyesi

Develi Kültür Yolu Bisiklet ve Akıllı Bisiklet Sistemleri Projesi

Şahinbey Belediyesi

Sağlıklı Yaşam için Pedalla Projesi

Altınordu Belediyesi

Altınordu Bisiklet Yolu Projesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi

Toplu Taşımada Bisikletin Entegrasyonu

Acıpayam Belediyesi

Acıpayam Bisiklet Rotası Projesi (AÇBİROTA)

Mezitli Belediyesi

Mezitli’de Sonsuz Bisikletli Yaşam

Erbaa Belediyesi

Çevre Dostu Kent

Başakşehir Belediyesi

Başakşehir Bisiklet İstasyonlari (BABİS)

Sakarya Büyükşehir Belediyesi

Ayçiçeği Bisiklet Vadisi Bisiklet Müze Kafe Projesi

Yozgat Belediyesi

Birlikte Daha İyi Sürüyoruz

 

Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışması İkinci Aşama başvuruları devam etmekte olup detaylı bilgi ve başvuru için lütfen tıklayınız.

Ödül töreni haber metni için lütfen tıklayınız.