EnPati Ödülleri Sahiplerini Buldu

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen "Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışması (EnPati Hayvan Dostu Şehirler)" ödül töreni Keçiören Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi'nde yapıldı.

 

Ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ankara Valisi Vasip Şahin, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve ödül alan belediye başkanları ile sokak hayvanlarına yönelik duyarlılığı ile bilinen şarkıcı ve oyuncu Yonca Evcimik katıldı.

 

Açılışta konuşan Emine Erdoğan, hayvanların yaşam şartlarının iyileştirilmesinin, atılacak önemli adımlardan biri olduğunu ifade etti. Özgün fikirler üreten tüm belediyeleri kutlayan Emine Erdoğan, "Dünya ortak evimizdir. Bu evi, diğer tüm canlılarla paylaşıyoruz. Onların, temel haklarına kavuşmasına yardımcı olmak hepimizin sorumluluğudur. Beslenmelerinden tedavilerine kadar, üzerimize düşen birçok ödev var." diye konuştu.

 

Hazırlanan projelerin kategorilerine bakıldığında, yapılacak çok iş olduğunu da vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: "Tesisten yazılıma, tedaviden mama üretimine ve farkındalık çalışmalarına kadar birçok parlak fikir bir araya gelmiş. 223 başvurunun her birinin yaygınlaşması halinde çok güzel sonuçlar doğuracağından eminim. Tabii tüm başlıklar arasında biri var ki belki hepsinden çok daha önemli, o da farkındalıktır. Hayvanlar susadıklarında, acıktıklarında ya da yaralandıklarında yardım isteyemiyorlar. Onların farkında olmak, sessiz feryatlarını duymak boynumuzun borcudur. Yediden yetmişe,  hepimizin işin bir ucundan tutması lazım. Bugün hala cins hayvanların, özel günlerde hediye edilecek bir eşya gibi alındığını, sonra sokağa atıldığını maalesef görüyoruz. Oysa barınaklarda, sevgiye hasret onca hayvan var."

 

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise hayvan haklarına ilişkin yasanın çıkarıldığını, bundan sonra kendilerine düşen görevin bunun uygulanması olduğunu söyledi. Şahin, “Bizler ordusu sefere giderken yavrularını emziren köpeği görüp ordusunun yolunu değiştiren, kuşu ölen çocuğa başsağlığına giden bir peygamberin ümmetiyiz.” dedi.

 

İklim değişikliği ve su yönetiminin etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Şahin, doğanın hep birlikte korunması gerektiğini söyleyerek yapılacak çalışmalarda iş birliği ve güç birliğinin önemini vurguladı.

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli de ödül töreninde yaptığı konuşmada, sahipsiz hayvanların uygun şartlarda yaşaması için belediyelerle çok sayıda çalışma yürüttüklerini söyledi.

 

Son değişikliklerle birlikte 14 Temmuz 2021'de yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu'nda belediyelerin sahipsiz hayvanların rehabilitasyonuna yönelik çalışmalarına ilişkin yeni düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Pakdemirli, Türkiye'deki sokak hayvanlarının refahını sağlamak için gerekli tüm adımları attıklarını vurguladı.

 

Pakdemirli, şunları kaydetti: "Hayvanların haklarının korunması için belediyelerin çalışmalarını sıkı bir şekilde takip edeceğiz. Bu önemli konunun sorumluluğu sadece bize değil, hayvanseverlere ve tüm milletimize de düşüyor. Hep birlikle belediyelere sorumluluklarını hatırlatalım. İhtiyaç olursa kamuoyu oluşturup 'gereğini yapalım' diyelim. Burada hepimizin amacı tüm dünyayı daha yaşanabilir kılmaktır."

 

"Hayvanlar Rabbimizin yarattığı varlıklardır." diyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ise; “Allah merhamet edene merhamet eder.” ifadelerini kullandı. Altınok, “Her yere bakıyoruz ama üç yere çok dikkatli bakıyoruz. Hayvan bakım merkezlerimize, kreşlerimize ve huzurevlerimize. Arkadaşlarıma hep şunu söylüyorum. Buralar sevap veya beddua merkez bankası. Yani kazanmak da burada, kaybetmek de burada. Dolayısıyla bu canlara ne uzatırsak inanıyorum ki Rabbim o kadarını bize verecek.” şeklinde konuştu.

 

Şahin, TBB olarak Türk Veteriner Hekimleri Birliği ve HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ile bir protokol imzalayacaklarını da belirtti.

Ayrıntılı bilgi için: enpatisehirler.tbb.gov.tr

Ödül kazanan belediyeler:

 

BELEDİYE ADI*

PROJE ADI

Acıpayam Belediyesi - Denizli

Acıpayam Hayvan Barınağı Projesi (Ahbap)

Adana Büyükşehir Belediyesi

Patibook

Adıyaman Belediyesi

Sevgiyle Barındırıyoruz

Antakya Belediyesi

Uv-C Ortam Dezenfekte Sistemli Prefabrik Hayvan Barınakları

Esenler Belediyesi

Esenler İçin Kentsel Yaban Hayati Biyoçeşitliliği Artırmaya Yönelik Mobil Uygulama/Yazılım

Gürsu Belediyesi

Gönüllülerimiz ve Yenilikçi Uygulamalarımızla Hayvan Dostu Gürsu

Keçiören Belediyesi

Keçiören Belediyesi Hayvan Barınağı

Konak Belediyesi

Konak Engelli Kedi Evi ve Rehabilitasyon Merkezi

Kütahya Belediyesi

Sahipsiz Patilere Umut Ol

Midyat Belediyesi

Emekçi Binek Hayvanları Koruma Projesi

Yahşihan Belediyesi

Umutlu Patiköy

 

*Alfabetik olarak sıralanmıştır.

Enpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini BulduEnpati Ödülleri Sahiplerini Buldu