15 Temmuz'un Yıldönümünde Demokrasiyi Korumada Yerel Yönetimlerin Etkinliği Konuşuldu

Çevrim içi yapılan etkinlikte ilk olarak 15 Temmuz 2016’da yapılan darbe girişiminden görüntülerin yer aldığı kısa film gösterimi yapıldı. Toplantıya; Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, UCLG-MEWA ve Dannieh Belediye Başkanı Mohamed Saadie, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve TBB Genel Sekreteri Birol Ekici katıldı.

Karatepe: “15 Temmuz vesayet müessesesini sonlandırdı.”

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, belediyelerin demokrasinin ilk kademesi ve okulu olduğunu ifade ederek, “Darbe, silahı olanın bu gücü kullanarak halk tarafından seçilmiş siyasileri görevden uzaklaştırmasıdır. Her ne kadar 20.yüzyıl demokrasinin övüldüğü, pik noktasına çıktığı bir yüzyıl olsa da darbelerin yaşandığı da bir yüzyıl. Ülkemizde de 10 yılda bir milli iradeye müdahaleler yapılmıştır. Darbeyi silahlı kuvvetler yapsa da darbenin iç ve dış paydaşları da hep olmuştur. Türkiye’nin dünyada politik bir güce ulaşmasını istemeyenler, sandıktan çıkamayanlar, Batı’nın emir ve talimatlarıyla Türkiye’nin hareket etmesini isterler.” dedi.

Karatepe, “Biz belediyelerde çok köklü bir başkanlık geleneğine sahibiz. Halk başkanını doğrudan seçer, başkanından talepleri olur hatta yeri gelir hesap sorar. Merkezi yönetimin de başkanlık sistemine geçmesiyle güçlü bir yönetim mekanizması oluştu. Hükümetin kurulmasında milli irade söz sahibi oldu. Belediyelerimiz aracılığıyla böyle demokratik bir kültüre sahibiz. 15 Temmuz ihanet girişimine halkımızın gösterdiği tepki, milli iradenin ve başkanlık sisteminin ne derece önemli olduğunu gözler önüne serdi. Bu, demokrasimiz için büyük kazançtır. TBB’ye böyle bir günde bu güzel toplantıyı yaptığı için teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Çağırıcı: “Milletimiz 15 Temmuz’da geçmiş darbelerin de öcünü aldı.”

TBB Genel Sekreteri Doç.Dr. Birol Ekici’nin yönettiği panelde söz alan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise geçmiş darbe dönemlerinden örnekler vererek, “Türkiye ne zaman bir şeyler yapmaya çalışsa dış mihraklar içeride buldukları işbirlikçilerle harekete geçmeye kalkıyorlar. Ancak her karanlık gecenin bir sabahı vardır. Cumhurbaşkanımız o gece “ben halkın gücü üstüne bir güç tanımam” diyerek demokrasinin gücünü özetlemiştir. 12 Eylül öncesi anarşiyle, sonrasında Kürt-Türk, Alevi-Sünni ayrışmalarıyla darbelere zemin hazırlayanlar 15 Temmuz’da mağlup oldular. Bir daha darbe olmaması için nöbet tutan halkın yanında yerel yönetimler olarak yer aldık. Demokrasi sınavını milletimiz en güzel şekilde vermiş oldu.” açıklamasını yaptı.

Saadie: “Dualarımızla Türkiye’nin yanında olduk.”

15 Temmuz’un sadece Türkiye için değil bölge coğrafyası için bir dönüm noktası olduğunu söyleyen UCLG MEWA ve Dannieh Belediye Başkanı Mohamed Saadie, Türk Büyükelçiliği ile birlikte 15 Temmuz’u andıklarını belirtti. Darbenin Türkiye’nin güçlenmesine yönelik bir girişim olduğunu da aktaran Saadie, “Türk halkı cumhurbaşkanına sahip çıktı. Bizler de o gece sabaha kadar namazlarımızda, dualarımızda Türk Milleti’nin yanında olduk. Türkiye demokratik gücünü tüm dünyaya kanıtladı. Türkiye’deki belediyelerle dayanışma içerisinde iletişim halinde olmamız bizim için büyük önem arz ediyor. Belediyeler halkla iletişim kuran en önemli kurumlardır. Bizler de demokrasi anlamında kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Tüm dualarımız sizlerle. Demokrasinin şiarı ve amblemisiniz.” diye konuştu.

Panelin moderatörlüğünü yapan TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici etkinliğin demokrasiyi güçlendireceği temennisini dile getirip, tüm katılımcılara teşekkür etti.

15 Temmuz'un Yıldönümünde Demokrasiyi Korumada Yerel Yönetimlerin Etkinliği Konuşuldu15 Temmuz'un Yıldönümünde Demokrasiyi Korumada Yerel Yönetimlerin Etkinliği Konuşuldu