2030 Engelsiz Vizyon Toplantısı Yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanmış olan ‘2030 Engelsiz Vizyon’ belgesinin tanıtılması ve bu kapsamda yerel yönetimlerle iş birliği yapılmasının sağlanması amacıyla düzenlenen seminerlerin ilki yapıldı. Seminerde; Kocaeli, Bilecik, Bolu ve Düzce il ve ilçelerinden katılımcılar yer aldı.

 

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici yaptığı açılış konuşmasında belediyelerin engellilere yönelik hizmetlere önem verdiğini ve erişilebilirlik konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Türkiye Belediyeler Birliği ve belediyeler olarak “2030 Engelsiz Vizyonu”nun bir parçası olmaktan gurur duyacağını söyleyen Ekici, konu ile ilgili her türlü desteğin sağlanacağının altını çizdi.

 

Daha sonra bir konuşma yapan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Uzm. Dr. Orhan Koç, engellilerin sağlıktan istihdama, spordan kültüre her türlü hizmete erişebilmesi için belediyelerin rolünün çok önemli olduğunu vurguladı. Özellikle ruhsatlandırma yapılırken belediyelerin ilgili birimlerinin erişilebilirlik ölçütlerini göz önünde tutması halinde engellilerin önündeki pek çok engelin ortadan kalkacağını belirlen Koç, yerel yönetimlerin böylelikle diğer sektörlere de öncülük edeceğini aktardı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Bakanlık tarafından hazırlanan ‘Erişilebilirlik Animasyonu’ yayınlandı ve ‘2030 Engelsiz Vizyonu’ ile ilgili olarak bilgilendirme sunumları yapıldı. Söz konusu etkinlik, katılım sağlayan belediye temsilcilerinin yorumlarının ardından son buldu. Konu ile ilgili seminerler farklı belediyelere yönelik olarak ilerleyen dönemde devam edecek.

 

Bakanlığın hazırladığı kamu spotlarına ulaşmak için:

 

https://www.tbb.gov.tr/basin-ve-yayin/duyurular/20210713-aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi-erisilebilirlik-kamu-spotu

2030 Engelsiz Vizyon Toplantısı Yapıldı2030 Engelsiz Vizyon Toplantısı Yapıldı2030 Engelsiz Vizyon Toplantısı Yapıldı2030 Engelsiz Vizyon Toplantısı Yapıldı