Başkan Şahin TBMM’de Hayvan Hakları Kanunu Komisyon Görüşmelerine Katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu’nda “Hayvan Hakları Kanunu” teklifinin görüşmelerine katıldı. Başkan Şahin tüm belediyeler bünyesinde hayvan dostu şehirler oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını anlattı.

 

TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu'nda, "Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşmelerine başlandı. Milletvekillerinin, hayvan hakları derneklerinin, belediyelerin ve bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Komisyon Başkanı Milletvekili Yunus Kılıç, 2004 yılında yürürlüğe giren Hayvanları Koruma Kanunu’nun değişen koşullara cevap verememesi üzerine bu konuda yeni bir kanun teklifinin hazırlandığını ifade etti.

TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin teklifin tümü üzerinde söz alarak, yerel yönetimlerin bünyesinde Hayvan Bakım Merkezleri, Hayvan Hastaneleri ve Doğal Yaşam Alanları oluşturulması için hazine arazilerinin tahsis edilmesi gerektiğinin altını çizdi.


Başkan Şahin kanunla ilgili olarak şu konulara dikkat çekti: “TBB olarak yapılan her çalışmanın altına imzamızı atıyoruz. Yedi yıldan beri şunu gördüm ki kanunlar kadar uygulama da bir o kadar önemli. Akademik dünya ile çalışarak şehrin nasıl hayvan dostu bir şehir olacağını bilen birisiyim. Belediyeler olarak teklifin altına imzamızı atarız. Kanunda büyükşehir merkez ilçeleri tanımlanmamış. Yeni bir kaos çıkmaması için uygulamada karşılaşılacak tereddütlerin giderilmesi gerektiğine inanıyoruz”.

Hayvan Hakları Kanunu ile ilgili görüşmelere devam edilecek.

Başkan Şahin TBMM’de Hayvan Hakları Kanunu komisyon görüşmelerine katıldıBaşkan Şahin TBMM’de Hayvan Hakları Kanunu komisyon görüşmelerine katıldıBaşkan Şahin TBMM’de Hayvan Hakları Kanunu komisyon görüşmelerine katıldı