İlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmzalandı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İller Bankası ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmza Töreni'nde konuştu.

 

Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'deki Sığınmacılar İçin Mali Yardım Programı kapsamındaki İlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması kapsamında düzenlenen imza töreninde Başkan Şahin’in yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hazır bulundu.

 

İnsani ve çevresel kalkınmanın önemine değinen Şahin, dünyanın zor bir dönemden geçtiğinin altını çizerek koruyucu önleyici tedbir alınması gerektiğini söyledi. İklim değişikliği gibi çevre sorunlarının bir ülkenin değil tüm dünyanın meselesi olarak aktaran Şahin, “İnsana ve doğaya saygılı, insanı merkeze alan bir anlayışla hep birlikte yolumuza devam ediyoruz. Bunu zaten 20 yıl önce Cumhurbaşkanımızın liderliğine söylemiştik. ‘İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın’ demiştik. Biz insanı yaşatan bir anlayıştan geliyoruz.” dedi. Türkiye’nin milyonlarca mültecileri ağırladığını hatırlatan Şahin “‘Öldürme, yaşat’ diyen bir medeniyetten geliyoruz. Belediye başkanları olarak bunun bir imtihan olduğunu biliyoruz. Aylan bebeği kendi bebeğimiz gibi görüyoruz. Aylan bebekler ölmesin diye anne bakışıyla şehirlerimize bakıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Şahin konuşmasında Türkiye Belediyeler Birliğinin çevre, bisikletli ulaşım, sokak hayvanları ve şehir estetiğine yönelik fikir ve uygulama yarışmalarına da değindi.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay konuşmasında; "911 kilometre uzunluğundaki Suriye sınır hattımızın doğal bir sonucu olarak terör ve zulümden kaçan 4 milyona yakın Suriyeli kardeşimiz ise Türkiye'ye sığınmış durumdadır. Ülkemiz, asırlar boyunca başı dara düşen ya da zulme uğrayan pekçok topluluğa güvenli bir liman, şefkatli bir yuva olmuştur. Bugün de bu tarihi sorumluluğumuzu milyonlarca kardeşimizi ülkemizde yine güvenli bir şekilde barındırarak yerine getiriyoruz. Bunu, ev sahipliğimizi reklam malzemesi haline getirmeden ve sığınmacıları ayırmadan, samimiyetle yapmaktayız. Çünkü biz, yaratılanı yaratandan ötürü seven bir milletiz ve farkımız da budur." sözlerine yer verdi.

 

Anlaşmanın 15 belediyenin atık su, içme ve yağmur suyu ile katı atık projelerini içerdiğini belirten Bakan Kurum şöyle devam etti:  "Türkiye'deki Mülteciler İçin Mali Yardım Programı'nın 15 belediyemizin yeni atık su, içme ve yağmur suyu ile katı atık projelerini içeren İlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması'nı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay'ın katılımlarıyla imzaladık. 20 milyon vatandaşımızı ilgilendiren 5 milyar 800 milyon TL'lik yatırımda; 17 içme suyu,18 atık su, 1 yağmur suyu, 4 katı atık projesini, toplamda 40 projeyi belediyelerimizle 2 yılda tamamlayacağız. Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun.”

 

İlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmzalandıİlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmzalandıİlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmzalandıİlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmzalandıİlbank ve Yerel Yönetimler Alt Finansman Anlaşması İmzalandı