Şahin Mezopotamya Markası Tanıtım Toplantısına Katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen Turizm Odaklı Tanıtım ve Markalaşma Projesi: Mezopotamya Markası Tanıtım Toplantısına katıldı.

 

Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki tüm illeri bütüncül bir yaklaşımla markalaştırmayı hedefleyen projenin tanıtım toplantısında Başkan Şahin’in yanı sıra; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, GAP Bölgesi’ndeki 9 ilin valisi, belediye başkanları ve milletvekilleri yer aldı.

 

Mezopotamya’nın kızı olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Başkan Şahin; “Mezopotamya bizim evimiz. Mezopotamya bizim yuvamız. Mezopotamya bizim ortak geçmişimiz ve ortak geleceğimiz. Evliya Çelebi buraya geldiğimiz zaman ‘Burayı anlatmaya ne kelam ne kalem yeter’ demiş. Küresel ölçekte şehirlerimizin rekabet etme gücü sanayimizi yüksek teknolojiye geçirmemiz gerekiyordu. Model fabrikamızın, teknokentlerimizin, üniversitemizdeki laboratuvarımızın açılışını yaptık. Pandemiden sonra yeni bir dünya kuruluyor. Artık akıllı tarım, akıllı gıda, kendi kendine yetme çok önemli hale geliyor. Artık Mezopotamya altın değerinde, petrol değerindedir. O yüzden kadın girişimcileri desteklemek için, bu meselenin kalkınma meselesi olduğunu kadınıyla erkeğiyle birlikte bu yolculuğa gitmemiz gerektiğini gördük ve tarım okulu açtık. Ata tohumlarını artık kendimiz yetiştiriyoruz.” dedi. Şehir milliyetçiliğinin artık geride kaldığını bölgesel kalkınmanın öne çıktığını kaydeden Şahin en büyük teşekkürünün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olduğunu söyleyerek “20 yıl önce hiçbir şey eskisi gibi olmayacak diye yola çıktık. Mezopotamya’daki hanlar hamamlar harabeye dönmüştü. Bütün tesisleri tamamladık. Artık Mezopotamya’nın tesis sorunu yok. İşte tanıtım zamanı. Hep birlikte ‘Mezopotamya’ya gelme zamanı’ demektir.” şeklinde konuştu.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mezopotamya bölgesinin tarihin her döneminde insanları çektiğini ve sayısız medeniyete ev sahipliği yapan kadim bir bölge olduğuna dikkati çekerek, “Bu zengin geçmiş, sayısız kültürel ve doğal varlık insanlığın ortak mirası olarak daha fazla ilgiyi hak ediyor. Kültürel ve doğal mirası koruyarak, Mezopotamya'yı global bir marka haline getirip insanların zihnine kazımak, daha çok insanın buraları ziyaret ederek unutulmaz anılar biriktirmesini sağlamak istiyoruz ve böylece turizm gelirlerini artırmayı, yeni istihdam olanakları ortaya çıkarmayı ve kalkınmanın hızlanmasını amaçlıyoruz." dedi.

 

Tanıtım törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise bu şehirlerin taşıdığı potansiyel sayesinde bölgenin doğa, kültür, inanç, gastronomi turizmi ile eko ve termal turizm alanlarında geliştirilmesinin mümkün olduğunu ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu şehirlerimiz, sahip oldukları kültür varlıkları ile de büyük değer taşımaktadır. Restorasyon, müze ve ören yeri uygulama çalışmaları kapsamında söz konusu şehirlerimizde bugüne kadar 130'dan fazla proje ve uygulama işi tamamlanmıştır. Sadece genel bir bakışla yorumlarsak bile insanlık medeniyetinin kökleri ve inancın manevi mirası bütün görkemi ve derinliği ile karşımızda duruyor. Bunlara sahip çıkmalı, korumalı ve en doğru şekilde ülkemizin ve insanlığın faydasına sunmalıyız.” 

 

Tanıtım gecesinin sonunda Bölge Kalkınma İdareleri ile Kalkınma Ajansları adına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) adına ise Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Şahin Mezopotamya Markası Tanıtım Toplantısına KatıldıŞahin Mezopotamya Markası Tanıtım Toplantısına KatıldıŞahin Mezopotamya Markası Tanıtım Toplantısına KatıldıŞahin Mezopotamya Markası Tanıtım Toplantısına Katıldı