Belediyeler ve STK’lar Hayvan Hakları için Bir Araya Geldi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen “Hayvanları Haklarının Korunması: Belediyeler ve STK’lar İstişare Toplantısı” TBB hizmet binasında yapıldı.

 

Sokak hayvanlarının yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda; Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut’un yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından temsilciler yer aldı.

 

Açılış konuşmasında “Sokak hayvanları meselesi hayati bir meseledir.” diyen Prof. Dr. Şükrü Karatepe, belediyelerin geleneksel hizmetlerinin yanı sıra bu ve benzeri konulara artık daha fazla odaklanması gerektiğinin altını çizdi. Karatepe, TBB'nin belediyeleri teşvik etmek amacıyla bu tür proje yarışmaları düzenlemesinin önemli olduğundan bahsederek ilgili tüm kamu kuruluşları ve STK'lar ile daha güçlü iş birliği içerisinde çözümler üretilmesinin önemine işaret etti.

 

TBB’nin ekosistemi korumaya yönelik uygulamaların takipçisi olduğunu belirten Başkan Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tarım ve Ormancılık Bakanlığı ile birçok ortak çalışma hayata geçirdiklerini kaydetti.  TBB tarafından düzenlenen Sahipsiz Evcil ve Sokak Hayvanlarının Barınma ve Beslenme Şartlarının İyileştirilmesi Fikir ve Proje Yarışmasına (Enpati) değinen Başkan Şahin, STK’ları da yarışmalara dahil etmek istediklerini ifade etti. Hayvanlarla ilgili çalışmalarda sivil toplum kuruluşlarıyla çalışmaya hazır olduklarının altını çizen Şahin “Gaziantep’te yeni kurulacak barınakları birlikte kuralım.” ifadelerini kullandı.

 

Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bulut ise Bakanlık olarak Hayvanları Koruma Bilgi Sistemi kurdukları bilgisini paylaşarak başvuran belediyelere nakdi destekte bulunulduğunu açıkladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından TBB Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm Türkiye Belediyeler Birliği Enpati Fikir ve Proje Yarışması hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler ise konuyla ilgili Gaziantep’te hayata geçirilen çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

 

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), Türk Veteriner Hekimler Birliği, Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED), Can Pati Hayvanları Koruma, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu ve Cahide Canlı Hayatını İyileştirme Derneği temsilcilerinin katıldığı toplantıda; barınaklar, bakım evleri ve rehabilitasyon merkezlerinin iyileştirilmesi, hayvan ambulanslarının artırılması, kısırlaştırma çalışmaları, çocuklara yönelik hayvan sevgisi eğitimi ve kaynak aktarımı gibi başlıklarda sorunlar ve öneriler ele alındı.

Belediyeler ve STK’lar Hayvan Hakları için Bir Araya Geldi