COR Türkiye 25. Çalışma Grubu Toplantısı Yapıldı

Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi (COR) Türkiye Çalışma Grubu 25. Toplantısı çevrim içi olarak yapıldı.

 

Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerindeki güncel gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer de yer aldı.

 

TBB Başkanı Fatma Şahin’in çabalarıyla TBB ile ilişkilerini mükemmel düzeyde tutmayı başardıklarının altını çizen Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Başkanı Jens Christian Gjesing, Büyükelçi Faruk Kaymakcı’ya da çalışmalarına verdiği katkılardan dolayı teşekkür etti. Çalışma Grubu’nun amacını yerel ve bölgesel yönetimler arasında daimi bir diyalog kurmak ve güçlendirmek olarak açıklayan Gjesing, çalışma grubunun faaliyetleri hakkında bilgiler aktardı.

 

Türkiye ve AB arasındaki en önemli hususun katılım süreci olduğunu ifade eden Büyükelçi Kaymakcı, AB ile Türkiye ilişkilerinin geldiği noktaya değinerek Gümrük Birliği, vize serbestisi, göç, terörle mücadele ve mali iş birliği gibi konular hakkında açıklamalarda bulundu. AB’nin  Türkiye’ye çok fazla ön koşul getirmesinin ilerleme kaydetmeyi güç hale getirdiğini ifade eden Kaymakcı, katılım perspektifini kuvvetlendirmek gerektiğini kaydetti. Özellikle pandemi ve göçle alakalı AB’den destek beklediklerini söyleyen Kaymakcı, düzensiz göçün yönetimini beraber yapmayı mümkün kılacak bir mekanizmanın hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’nin halihazırda 8 AB programı ve ajansına iştirak ettiğini anımsatan Kaymakcı,  önümüzdeki dönemde de 13 AB programına ve ajansına dahil olmak istediklerini ifade etti. Türkiye’ye yönelik fon desteğinin artması çağrısında bulunan Kaymakcı, bu fonların etkili kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Toplantıda söz alan Başkan Fatma Şahin, yarım asırdır AB sürecinin devam ettiğini hatırlatarak son yirmi yılda insan hakları ve dezavantajlı gruplarla ilgili Türkiye’de AB uyum yasalarına uyumlu bir şekilde hayata geçirilen hukuki düzenlemelerden bahsetti. Türkiye’nin Suriyeli mültecilere kapılarını açarak milyonlarca insanın yaşamını kurtardığını hatırlatan Şahin, “Biz birçok ülkenin yaptığı gibi sınırlarımızı tellerle çevirmedik ve sınırlarımıza duvarlar örmedik. Bunu yapsaydık milyonlarca kadın ve çocuk ölmüştü. Bu süreçte hem belediyelerimiz hem bakanlıklarımız hem de hükümetimiz AB’nin kuruluş felsefesine uygun bir şekilde hareket ettik.” dedi.  Gaziantep’te mültecilerle ilgili yapılan çalışmaları anlatan Şahin, birçok AB ülkesi ile ortak projeler hayata geçirdiklerini söyleyerek dünya barışının Türkiye-AB diyaloğuyla direkt alakalı olduğuna vurgu yaptı. Daha güçlü diyalog ve çalışma temennisiyle sonlandıran Şahin konuşmasının ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

 

Konuşmaların akabinde başlayan “Çevre koruma, İklim Eylemi ve Enerji: COVID-19 pandemisinden sonra ekonomik toparlanma bağlamında AB ve Türkiye için ortak bir gündem” başlıklı tematik oturumda Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer konuşmacı olarak yer aldı.

COR Türkiye 25. Çalışma Grubu Toplantısı YapıldıCOR Türkiye 25. Çalışma Grubu Toplantısı YapıldıCOR Türkiye 25. Çalışma Grubu Toplantısı YapıldıCOR Türkiye 25. Çalışma Grubu Toplantısı YapıldıCOR Türkiye 25. Çalışma Grubu Toplantısı Yapıldı