TBB Başkanı Fatma Şahin Açık Veri Zirvesi'ne Katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Açık Veri ve Teknoloji Derneği iş birliğinde “Türkiye’nin Geleceği İçin Açık Veri Zirvesi” düzenlendi.

Açık Veri ve Teknoloji Derneği Başkanı Bilal Eren’in sunumuyla başlayan konferansta Eren, açık verinin istatistik bilimindeki önemine işaret ederek 1853 Kırım Savaşı sırasında Selimiye Kışlası’nda görev yapan modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale’in savaş bilançosunu tuttuğu verileri örnek verdi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, OECD Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu üyeliğine seçilen TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i tebrik ederek sözlerine başladı. Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi’ne geçişle birlikte etkin bir veri yönetimine başlandığını belirten Koç, “Dijital Dönüşüm Ofisi, kurumlar arasındaki iş birliğini artırmak için kuruldu. Gelişen dünya ile birlikte veri paylaşımı da artacak. Bizlerin de daha çok veri üretmesi gerekiyor. Avrupa Komisyonu 2015 yılında, 2020 yılına dair veri miktarı tahmini yapmıştı. Bugün dünya vatandaşları deli gibi veri üretiyor. Açık veri vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırır. Elimizde petrol kadar değerli bir olgu var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi olarak açık veri portalı oluşturma çalışmalarının devam ettiğini de aktaran Başkan Koç, dünyadan veri aktarım örneklerini sundu. Açık veri paylaşımının sınırlarına da değinen Koç, “Ulusal güvenlik, ticari sırlar ve kişisel verilerin korunması gibi veriler kapsam dışındadır.” dedi.

Güncel ve önemli bir toplantıya davet edildiği için memnuniyetini dile getiren TBB Başkanı Fatma Şahin, salgın sonrasında oluşacak olan yeni dünya düzeninde açık verinin yol gösterici olacağını söyledi. Başkan Şahin, “Dünya nereye gidiyor ve yeni dünyanın kodlarını çok iyi çalışmamız gerekiyor. Veriyi değere dönüştürmek bir başkan için çok önemli. Bugüne kadar hem özel sektörde hem kamuda görev yaptığım her kademede verinin önemini yaşamış bir kardeşinizim. Veriyi elinde bulunduran gücü de elinde bulunduruyor. Yaşadığımız yüzyıl bir veri yüzyılı. Kamunun veriye ulaşması ve veriye yatırım yapılması gerekiyor. Ekonomiden ekolojiye geçişte vatandaşın sorunlarını çözen verileri kullanacaksın. Bütün sosyal politika alanları veri oluşturmada şeffaf bir yol gösterici. Bu şeffaflık bize doğruları gösterir. Veriyi verimli kullanan da dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olur.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’te vatandaşların dilek, öneri ve şikâyetlerini dile getirdiği bir bilişim sistemi kurduklarını da sözlerine ekleyen Şahin, “Kurduğumuz Bilişim A.Ş. ve Enerji A.Ş. ile iki milyonun yaşam kalitesini artırmayı düşünüyoruz.” dedi.

İzleyicilerden gelen soruların da cevaplandığı Açık Veri Zirvesi, Türkiye’nin kamu ve özel sektör paydaşlı ilk toplumsal veri konferansı olarak alanında uzman isimlerin katıldığı oturumlarla devam edecek.

TBB Başkanı Fatma Şahin Açık Veri Zirvesi'ne KatıldıTBB Başkanı Fatma Şahin Açık Veri Zirvesi'ne KatıldıTBB Başkanı Fatma Şahin Açık Veri Zirvesi'ne KatıldıTBB Başkanı Fatma Şahin Açık Veri Zirvesi'ne Katıldı