Ulaşım Daire Başkanları Bir Araya Geldi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün organize ettiği “Ulaşım Daire Başkanları İstişare Toplantısı” TBB Hizmet Binasında düzenlendi.

 

1 Nisan’da büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinin ulaşım daire başkanlarını bir araya getiren toplantıda açılış konuşmasını TBB Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici yaptı.

 

Fransız İhtilali’nden sonraki yüzyılın ülkelerin yüzyılı olarak kayda geçtiğini aktaran Genel Sekreter Ekici, günümüzün ise şehirlerin yüzyılı olacağını söyledi. Ekici, “Farabi, şehirler peygamberler tarafından yönetilmelidir demiştir. Ülkemiz nüfusunun yüzde 94’ü belediye sınırları içerisinde yaşıyor. İnsanlar daha iyi şartlarda yaşamak şehre göç ediyor. Belediye hizmetlerinde; katı atık, toplu ulaşım ve içme suyu gibi hizmetler büyük önem taşıyor. Bir şehirde bu hizmetler iyiyse o şehrin ekonomisi güzeldir. Şehirdeki bir soruna çağdaş çözümler bulunuyorsa o şehir akıllı şehirdir” açıklamasını yaptı.

 

Salgın döneminde toplu ulaşımın çok daha hassasiyet kazandığını ve “Büyükşehirlerde Toplu Ulaşım” kitabının sürekli olarak güncelleneceğini de sözlerine ekleyen Ekici, “Bilgi paylaşımı için burada toplandık. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var.” dedi.

 

Ardından söz alan TBB Ulaşım Komisyonu ve Gaziantep BB Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü, belgesiz taşımacılık gibi kavramların artık tarihe karışması gerektiğini ifade ederek, “Büyükşehir statüsü kazanmış illerde taşımacılara yetki belgesi verilmesi çalışmaları halâ devam etmekte. Ulaştırma Bakanlığındaki arkadaşlar bizim için büyük önem taşıyor. Ulaşım ve trafiği ne kadar iyileştirirsek kentlerimizi yaşanılır hale getiririz. Bizi bir araya getiren Belediyeler Birliğine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

PTT Genel Müdürü Hakan Gülten “Türkiye Kart Çalışmaları” konusunda ön bilgilendirmede bulundu.

 

Toplantıda; Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü Belgelendirme Daire Başkanı Kerim Cicioğlu “Şehir İçi Yolcu Taşımacılığına İlişkin Düzenlemeler”, PTT Proje Yöneticisi Selçuk Eser “Türkiye Kart Çalışmaları” adlı sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

Ayrıca; Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Esma Dilek ve Haberleşme Genel Müdürlüğü Akıllı Ulaşım Sistemleri Daire Başkanı Selami Yazıcı “AUS Uygulama Komitesi Hazırlık Çalışmaları” başlıklı oturumda ulaşım hizmetlerinde ülke genelinde yaptıkları çalışmaları, Aselsan Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Bekar ve Aselsan Proje Yöneticisi Ayça Çekiç ise “Akıllı Ulaşım Sistemleri” konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.

 

Toplantıda 2021 Yılı Ulaşım Komisyonu Çalışma Programı da yapıldı.

Ulaşım Daire Başkanları Bir Araya GeldiUlaşım Daire Başkanları Bir Araya GeldiUlaşım Daire Başkanları Bir Araya GeldiUlaşım Daire Başkanları Bir Araya GeldiUlaşım Daire Başkanları Bir Araya Geldi