Su ve Kanalizasyon İdareleri Yöneticilerine TÜBİTAK-MAM Sunumu

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından büyükşehir belediyelerinin su ve kanal idareleri (SUKİ) yöneticilerine yönelik düzenlenen “Belediye Hizmetleri Sunumunda Teknolojik Yaklaşımlar: TÜBİTAK Uygulaması” konulu toplantı telekonferans yönetimiyle yapıldı.

Toplantının açılış konuşmaları Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi (MAM)  Başkanı Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan tarafından gerçekleştirildi.

Yerli ve milli kaynakların kullanılması ve AR-GE’de Türkiye’deki kurumların geldiği noktayı görmek açısından TÜBİTAK’ın çok önemli olduğunu kaydeden Başkan Şahin, MAM bünyesinde yapılan çalışmalarda SUKİ’leri ilgilendiren çok sayıda başlık olduğunu ifade etti. Pandemiden sonra su yönetiminin altın ve petrol yönetimi kadar önemli hale geldiğini söyleyen Şahin, “Belki yarın dünyada su savaşları, toprak savaşları yaşanacak. Suyu iyi yöneten dünyanın sözünü söyleyecek. Medeniyetler tarihine de baktığımız zaman su neredeyse medeniyet orada kuruluyor. Bizim için çok önemli bir alan, suyu çok iyi kullanmamız ve yönetmemiz gerekiyor.” dedi.

SUKİ’lerin kurulmasının Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu belirten Prof. Dr. Şükrü Karatepe, su kaynaklarının giderek azaldığına işaret ederek;  “Su kıymetli ve iyi yönetilmeli. Yapılan çalışmalarda gördük ki aslında ülkemiz su zengini bir ülke değil. Çoğu yer stres yaşamaya başladı. Tabii ki su yönetimi SUKİ’lerce iyi yönetiliyor. İçme ve kullanma suyunun temini bakımından SUKİ’ler üzerine düşen görevi yapıyor.” dedi. Suyun milli bir mesele olduğunun altını çizen Karatepe, “Türkiye’nin milli su politikasının olması gerekiyor.  İki yıldır su üzerine çalışıyoruz. Kırsal alanda suyun korunması çok önemli. Biz bunun için Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu olarak suyun idaresi, milli su politikasının oluşturulması ve su havzalarının korunması gibi konularda çalışma yürütüyoruz. Bu konuda kapsamlı bir rapor hazırladık. Raporda SUKİ’lerin de önemi vurgulanıyor.” diye konuştu.

Karatepe ayrıca TBB’nin milli su politikasının oluşturulma çalışmalarında tüm imkânlarını seferber ettiğinin altını çizerek verilen desteklerden dolayı TBB’ye teşekkür etti.

TÜBİTAK MAM’ın çalışmalarından ve kuruluşundan bahseden Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan ise çevre, enerji, yer ve deniz bilimleri, gıda teknolojileri gibi konularda belediyelerle çalışmaya hazır olduklarını ifade ederek tüm katılımcıları MAM’a davet etti.

Su ve Kanalizasyon İdareleri Yöneticilerine TÜBİTAK-MAM SunumuSu ve Kanalizasyon İdareleri Yöneticilerine TÜBİTAK-MAM SunumuSu ve Kanalizasyon İdareleri Yöneticilerine TÜBİTAK-MAM SunumuSu ve Kanalizasyon İdareleri Yöneticilerine TÜBİTAK-MAM Sunumu