“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Türkiye’de gıda kayıp ve israfı ile mücadele kapsamında başlatılan “Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık” kampanyasının Türkiye Belediyeler Birliği Özel Oturumu bugün yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi ve Orta Asya Alt Bölge Koordinatörü Dr. Viorel Gutu ile TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katıldığı oturumun moderatörlüğünü Beslenme Uzmanı Dilara Koçak üstlendi.

Pakdemirli: “Gıda israfını yüzde 2 iyileştirebilsek yaklaşık 360 bin ailenin 1 yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirligıda kaybı ve israfının dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek sadece Türkiye’de gıda israfını yüzde 2 iyileştirebilsek yaklaşık 360 bin ailenin 1 yıllık geçim giderlerini karşılayabiliriz. Gıdanı Koru, Sofrana Sahip Çık Projesi ile bu konuda da dünyaya rol model olmayı hedefliyoruz” dedi. 

Son 18 yılda Bakanlığın yaptığı yatırımlar ve verilen desteklerle güçlü bir tarım ve orman altyapısı kazandırıldığının altını çizerek verilen destekleri açıklayan Bakan Pakdemirli şöyle devam etti: “Tarımsal hasılamızı yüzde 645 artırarak 275 Milyar liraya çıkardık. 308 Milyar lira tarımsal destek verdik. 565 baraj inşa ettik, 6,6 milyon hektar araziyi sulamaya açtık. 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık. Ayrıca 18 milyar dolarlık tarımsal ihracatımız ve 5,3 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız ile tarımda net ihracatçı konuma geldik. Yine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte verilen desteklerle tarımsal üretimdeki artışımız büyük bir ivme kazanmıştır. 2018 yılında çiftçimize; 14,5 milyar lira tarımsal destek veriyorken, 2019’da bu rakam 16,1 milyar liraya çıktı, 2020 yılında desteklerimizi, toplamda yüzde 52 artışla, 22 milyar liraya çıkardık. Bütçemizin de yüzde 55’ini çiftçimize, yani tarımsal desteklere ayırdık.”

“Farkındalık oluşturma çalışmalarında belediyelerimize ihtiyacımız var.”

Strateji belgesindeki eylemlerden 6'sının doğrudan, 27'sinin dolaylı olmak üzere Türkiye Belediyeler Birliği ile iş birliğine dayandığına işaret eden Pakdemirli, "Belediyelerimizin hali hazırda gıda kayıp ve israfı ile ilgili çalışmaları olduğunu biliyoruz.” dedi. Pakdemirli belediyelerin bu kampanyaya paydaş olmaması durumunda kampanyanın yeterince başarılı olmayacağına vurgu yaparak “Belediyelerimizin bu kararlı duruşunun kampanyamızın başarısını ortaya koyacağına inanıyoruz. En büyük amacımız geniş kitlelere duyurulması. Belediyeler aynı zamanda pazar yeri, market, bakkal gibi gıda erişimi sağlayan yerleri denetleyen kurumlar. Başta işletmelerimizi ve vatandaşlarımızı bilinçlendirme farkındalık oluşturma çalışmalarında belediyelerimize son derece ihtiyacımız var.” şeklinde konuştu.

TBB Başkanı Şahin: “Dünyada 9 kişiden 1’i açlıktan vefat ederken 9 kişiden 1’i de obeziteyle mücadele ediyor.”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye kampanyaya yaptığı güçlü liderlikten dolayı teşekkür ederek konuşmasına başlayan Şahin, “Sürdürülebilir kalkınma pandemiden sonra insani ve çevresel kalkınmayla birlikte çok daha önemli hale dönüştü. Yeni tanımlamaları çok iyi bir şekilde görmemiz ve analiz etmemiz gerekiyor. Dünyada her 9 kişiden 1’i açlıktan vefat ederken 9 kişiden 1’i de obeziteyle mücadele ediyor.” dedi. Türkiye’nin pandemi mücadelesine değinen Şahin şöyle devam etti: “Güçlü liderlik, sağlık altyapısı, koordinasyon ve dayanışmayla diğer ülkelerden pozitif ayrıştık. Artık güçlü devlet tanımlaması altın ve petrole sahip olmakla alakalı değil. Sağlıklı kentler, çevreyi havayı toprağı koruyan tedarik zincirini oluşturanlar verimliliği yerel olarak sağlayanlar güçlü devlet olacaklar. Cumhuriyetimizin 100. yıl hedeflerinde bu başlıklar çok önemli. Dirençli, akıllı, sağlıklı kentler, yeşil ekonomi, kentsel ekonomi gibi yeni tanımların içinin doldurulması gerekiyor.”

Uygulamada en önemli paydaşın belediyeler olduğuna işaret eden Şahin, “Belediyelerimizi yeni dünyaya hazırlamamız gerekiyor. TBB olarak kurumsal kapasitemizi dönüştürdük. Genel Sekreterimizle birlikte pandemiden sonra hangi başlıkları güncellemeyiz bunun çalışmasını yaptık.”dedi.

“Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz” diyen bir medeniyetten geliyoruz

Kampanyayı 83 milyonun gündemine almasını önemsediklerini kaydeden Şahin, “Hemen ve şimdi kendimizden başlamalıyız. Çok büyük kayıplardan bahsediyoruz. Zihinlerimizi buna kodlamamız gerekiyor. Yerli üretim, tedarik zincirini güçlendirme çok önemli, yeşil ekonomi bundan başlıyor. ‘Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz’ diyen bir medeniyetten geliyoruz. Bu farkındalığı tabana yaymamız lazım” ifadelerine yer verdi.

Gutu: “Gıda kaybını çözmek istiyorsak çabalarımızı birleştirmemiz lazım.”

Gıda kaybı ve israfın önlemesi konusunda müşterek atılmayan hiçbir adımın dönüştürücü bir etkisi olmayacağını söyleyen Gutu, “Gıda kaybını çözmek istiyorsak çabalarımızı birleştirmemiz lazım. Salgın sırasında temel ihtiyaçlarımız üzerinde düşünme fırsatımız oldu. Gıda kaybının azaltılması doğal kaynakların üzerindeki baskıyı azaltacaktır.” dedi. Dünyada birçok ülkenin de gıda kaybını önlemek için harekete geçtiğini aktaran Gutu, kampanyanın başarılı olabilmesi için yerel yönetimlerle sıkı işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi“Gıdanı Koru” Kampanyasında Belediyelerin Rolü Değerlendirildi