UCLG Canlı Öğrenme Serisi: COVID-19 ve Hareketlilik

Canlı Öğrenme Serisinin 3. Otumu 8 Nisan 2020 tarihinde, yerel ve bölgesel yönetimleri, sivil toplum kuruluşlarını, toplu taşıma alanındaki önemli aktörleri ve Birleşmiş Milletleri bir araya getirerek salgın ile birlikte kentsel hareketlilik sorunlarını ele almıştır.

 Toplantı UN-Habitat Direktörü, Maimunah Mohd Sharif tarafından yapılan şu çağrı ile başlamıştır: “Herkesi bugün güvenli hareketlilik sağlamaya ve yarının sürdürülebilir hareketliliğini planlamaya başlamaya çağırıyorum.”

 Oturumda, Banjul ve Kigali Belediye Başkanları, büyük toplu taşıma sistemine sahip şehirlerin hareketlilik konusunda karşılaştıkları zorlukları değerlendirmişlerdir. Bu alanda birçok kişinin çalışmak zorunda olduğu ve evde kalamadığı ifade edilmiştir. Bu nedenle güvenli hareketlilik için farkındalığın arttırılması, toplu taşıma alanında çalışanlara eğitim verilmesi ve koyucu malzemelerin temin edilmesi gerektiğinin altını çizmişlerdir.

Salgının en çok zarar verdiği kentler arasında şüphesiz ki Avrupa şehirleri yer almaktadır. Strazburg Belediye Başkanı ve Madrid Belediye Başkan Yardımcısı, salgın süresince fiziksel mesafeyi sağlamak için alınan önlemlere ilişkin bilgi vermişlerdir. UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz, hijyenik koşulların yanı sıra toplu taşımacılığın düzenli olması ve sıklığının korunmasının önemine vurgu yapmıştır.

https://unhabitat.org/mobility-a-cornerstone-of-public-services-in-the-midst-of-the-covid-19-pandemic