Şehir Eşleştirme - II: Ankara Bilgilendirme Toplantısı

22/12/2021

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Türkiye Belediyeler Birliğinin ana faydalanıcısı olduğu Türkiye ve AB Arasında Şehir Eşleştirme-II: Yeşil Bir Gelecek için Eşleştirme Hibe Programının ilk bilgilendirme toplantısı TBB hizmet binasında yapıldı.

Toplantının açılışında TBB Genel Sekreteri Birol Ekici ve AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan yer aldı.

Genel Sekreter Ekici, açılış konuşmasında Türkiye’nin yerel yönetimlerde en çok kardeş şehir ilişkisi kuran ülkelerden olduğunu vurguladı. Kardeş şehir ilişkilerinin yerel yönetimlerin kapasitelerinin gelişiminde büyük rol oynadığını ifade etti. Yerel yönetimler olarak birbirimizden daha fazla öğrenerek daha yeşil, daha güvenli ve daha sağlıklı şehirler inşa edilebileceğini söyledi.

AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ise konuşmasında iklim değişikliğiyle mücadele konusunun Avrupa Birliğinin ana gündemi haline geldiğini belirtti. Bu bağlamda “yeşil gelecek” temasıyla başlatılan Şehir Eşleştirme-II Hibe Çağrısının belediyelerimiz için önemli bir kaynak fırsatı olduğunun altını çizdi. Ayrıca, AB katılım öncesi mali yardımları (IPA), Ufuk Avrupa gibi programların da belediyelerimiz için birçok alanda finansman fırsatı barındırdığını ve yerel yönetimlerin bu programlara katılımının önemine değindi.

Açılış konuşmalarının ardından Proje ve Finansman Birimi Müdür Vekili Tuğçe Özkan hibe rehberi hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı ve katılımcılara hibe rehberinde dikkat edilmesi gereken hususları anlattı. Hibe rehberi sunumundan sonra Merkezi Finans ve İhale Birimi temsilcileri hibe başvurularının alınması ve değerlendirilme süreçleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Son olarak, AB Başkanlığı AB İşleri Uzmanı Yıldırım Gündüç ise proje yazımının nasıl yapılacağına dair kapsamlı bir sunum yaptı.

Şehir Eşleştirme-II: Yeşil Bir Gelecek için Eşleştirme Hibe Programının tanıtım toplantıları birçok farklı ilde devam edecek.

 

Fotoğraf Galerisi: