LOCALINTERNational Uluslararası Staj Programı

17/08/2021

 

“Geleceğin Yerel Yöneticileri Türkiye’de Buluşuyor”

Uluslararası Yerel Yönetimler Staj Programı (LOCALINTERNational); yerel diplomasi ve yerel demokrasinin geliştirilmesi, Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin paylaşılması ve bu alandaki iş birliklerinin geliştirilmesi amacıyla 2012 yılından bu yana Türkiye Belediyeler Birliği tarafından düzenlenmektedir.

Avrupa, Afrika, Asya, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkelerinden geniş bir katılımcı yelpazesine sahip olan ve yerel yönetimler ile ilgili olan Hukuk, İktisat, Şehir ve Bölge Planlama, Sosyoloji, Medya ve İletişim, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler gibi bölümlerde öğrenim gören son sınıf öğrencilerin ya da yeni mezun öğrencilerin başvuru yapabildiği program uluslararası bir eğitim ortamına sahiptir. Başvuru yapan öğrenciler not ortalaması ve İngilizce seviyesi gibi nesnel kriterlere ek olarak programa ilişkin motivasyonları ile değerlendirilmektedir.

Öğrencilerin konaklama ve ulaşım masraflarının yanı sıra program kapsamındaki tüm ihtiyaçlarının Türkiye Belediyeler Birliği tarafından karşılandığı programda, geleceğin yerel liderleri için teorik eğitimlerin yanı sıra saha ziyaretleri ve sosyal-kültürel faaliyetler düzenlenmekte olup program sonunda katılım sertifikası verilmektedir.

Türk yerel yönetim sistemi, yerel yönetimlerin temel değerleri, küresel ve bölgesel organizasyonlar, yerel demokrasi ve kardeş şehir ilişkileri gibi konuların yanı sıra Programda, yerel yönetimlerin uluslararası gündemindeki en önemli başlıklardan olan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKA), göç, akıllı kentler, sıfır atık ve yenilenebilir enerji gibi konular ile tematik içerikler de yer almaktadır.     

LOCALINTERNational Programına 2012-2022 yılları arasında yaklaşık 60 farklı ülkeden toplamda 300'den fazla öğrenci katılmıştır.

 

Öğrenme İçeriği:

  • Yerel Yönetimlerin Temel Değerleri
  • Yerel Demokrasi ve Katılım
  • Yerel Yönetimlerin Sosyal ve Kültürel Faaliyetleri
  • Yerel Yönetimlerin Küresel ve Bölgesel Örgütleri
  • Yerel Yönetimler ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri
  • Karşılaştırmalı Yerel Yönetimler
  • Türkiye'deki Yerel Yönetimler
  • CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri

 

Başvuru Şartları:

• İyi derecede İngilizce bilmek

-Hukuk

-Ekonomi

-Şehir/Bölge Planlama

-Sosyoloji

-İstatistikler

-İletişim

-Siyaset Bilimi

-Uluslararası İlişkiler

-İdari bilimler

veya diğer ilgili alanlarda

• son sınıf öğrencisi veya yeni mezun olmak.

 

LOCALINTERNational 2023 başvuruları başlamıştır. Ayrıntılar için tıklayınız.