LOCALINTERNational 2020

28/12/2021

Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin paylaşılması, yerel yönetimler arasındaki dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi, yerel demokrasinin ve yerel diplomasinin geliştirilmesi amacıyla Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik olarak 2012 yılından bu yana düzenlenen LOCALINTERNational staj programı 6-12 Eylül 2020 tarihleri arasında 14 ülkeden 15 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Burundi, Filistin, Hindistan, İspanya, Kazakistan, Libya, Özbekistan, Rusya, Somali, Yemen ve Türkiye’den öğrencilerin katıldığı programın açılışı ve tanışma etkinlikleri 7 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. TBB Genel Sekreteri Birol Ekici’nin öğrencileri TBB hizmet binasında karşılamasının ardından Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, “Yerel Yönetimlerin Temel İlkeleri ve Belediye Hizmetleri” başlıklı konuşmasıyla stajyer öğrenciler ile bir araya geldi ve yerel yönetimlerin dünyadaki temel ilkelerine ve Türkiye’nin yerel yönetim yapısına ilişkin bilgiler öğrencilere aktarıldı. Program süresince ayrıca “kardeş şehir ilişkileri” ve “SKA’ların yerelleşmesinde belediyelerin rolü” gibi konu başlıklarında teorik eğitimler de verildi.

Staj programı süresince gerçekleştirilen teknik ziyaretlerin yanı sıra farklı kültürel faaliyetlere de yer verilen program 12 Eylül 2020 tarihinde sona erdi.