Genel Sekreter Yard. Kayhan ÖZÜM

01/10/2021

Kayhan Özüm, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde (AAAL) tamamladı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nden lisans,  Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı’ndan yüksek lisans diplomasını aldı.

Çalışma hayatına 1995 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Avrupa Topluluğu Koordinasyon Genel Müdürlüğünde AT Uzman Yardımcısı olarak başladı. Bakanlıkta AT Uzmanı olduktan sonra ve 2001 yılında Avrupa Birliği Genel Sekreterliğinin kurulmasıyla Genel Sekreterliğe geçerek Ulusal Program Daire Başkanlığında AB Uzmanı olarak çalışmasına devam etti.

Genel Sekreterliğin daha sonraki yapılanmasında ve Avrupa Birliği Bakanlığı bünyesinde Araştırma ve Dokümantasyon Başkanı, Sivil Toplum, İletişim ve Kültür Başkanı ve Sosyal, Bölgesel ve Yenilikçi Politikalar Başkanı pozisyonlarında bulundu. Brüksel’de yerleşik Avrupa Birliği nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilciliğinde üç yıl müşavir olarak da çalıştı.

Kayhan Özüm, Ağustos 2019’dan bu yana Türkiye Belediyeler Birliğinde Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.