Avrupa Hareketlilik Haftası

11/11/2021

Avrupa Hareketlilik Haftası, kentleri ve belediyeleri sürdürülebilir ulaşım tedbirleri almaya ve desteklemeye teşvik eden, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında dünyanın her yerinde kutlanan bir Avrupa Komisyonu girişimidir.

Hafta süresince, belediyelerin ulaşım planlamasının ve toplu ulaşım sisteminin geliştirilmesi, bisiklet ve yaya yollarının artırılması, vatandaşların ise bireysel araçlar yerine alternatif ulaşım metotlarıyla seyahat etmesinin teşvik edilmesi amaçlanır.

2002 yılında ilk kez kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası'nın etkisi, hem Avrupa'da hem de tüm dünyada giderek artmıştır. Hafta kapsamında belediyeler; hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik, yeni veya iyileştirilmiş bisiklet altyapısı tesislerine odaklanan projeler gerçekleştirmekte ve “Arabasız Gün (Car-Free Day) etkinliği düzenlemektedir.

Avrupa Hareketlilik Haftası’na dair görünürlüğün artırılması ve iyi uygulama örneklerinin çoğaltılması amacıyla “mobilityweek.eu” adresi kullanıma sunulmuştur. Belediyelerimizin, her yıl bu adres üzerinden kayıtlarını yenilemeleri ve belediyelerimizde gerçekleşecek faaliyetlerini sisteme yüklemeleri teşvik edilmektedir. Hafta boyunca etkinlik yapma, sürdürülebilir önlem alma ve 22 Eylül Arabasız Gün’e katılma taahhütlünde bulunan belediyeler “Altın Katılımcı” ünvanını almaya hak kazanmaktadır.  

Avrupa Hareketlilik Haftası teması çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklerin yanı sıra, yaya ve bisikletli ulaşıma teşvik etmek ve farkındalık yaratmak için 16-22 Eylül arasında yapılan faaliyetlerin sosyal medya üzerinden #HareketlilikHaftası, #MobilityWeek #TBB etiketleriyle paylaşılması görünürlüğü artıracaktır.

Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl bir tema ekseninde kutlanmaktadır. 2019 yılının teması “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet”, 2020 yılının “Herkes için Sıfır Emisyonlu Hareketlilik”, 2021 yılında ise "Sürdürülebilir Ulaşım: Sağlıklı ve Güvenli Hareketlilik" olarak belirlenmiştir. 2022 yılı Avrupa Hareketlilik Haftası teması "Bağ Kurmak" çerçevesinde ele alınmış olup 2022 yılı sloganı "Çeşitlendirerek Devam Et" olarak kararlaştırılmıştır. 2023 yılı için belirlenen tema ise “Şehrini Keşfet” sloganıyla “Gelecek Enerjini Koru / Save Energy” olarak belirlenmiştir.

Gelecek yıllarda da farklı temalarda yola çıkacak olan Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılım, ülkemiz belediyelerinin ihtiyaç duyduğu bilgi ve tecrübe paylaşımını sağlayacaktır. 2020 yılı için 53 ülkeden yaklaşık 3000 belediye hafta kapsamında etkinlik yapmış; 2021 yılında ise bu sayı 53 ülkeden 3184 belediyeye ulaşmıştır.

"Altın Katılımcı” olan belediyeler, AB sekretaryası tarafından organize edilen, bağımsız bir jüri tarafından değerlendirilen ve Avrupa Birliği Komisyonu tarafından verilen “Avrupa Hareketlilik Haftası (EMW) Ödülleri”ne başvurmaya hak kazanır. 2022 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile AHH Ödülleri tek kategoride verilmeye devam edecektir. Ödüllerin amacı, başarılı kampanyaları tanıtmak ve sürdürülebilir kentsel hareketlilik alanında yerel eyleme olan ihtiyaca yönelik farkındalığı artırmaktır.

 

Avrupa Hareketlilik Haftası'na kaydolacak belediyelerimizin izleyecekleri yolu bu videomuzdan izleyebilirsiniz.