Avrupa Hareketlilik Haftası 2022 Yılı Teması

08/08/2022

AVRUPA GENÇLİK YILI

Avrupa Gençlik Yılı nedir?

Gençler, sürdürülebilir bir gelecek inşa etmenin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle Avrupa Komisyonu, gençliğin daha iyi bir gelecek yaratmadaki kilit rolüne ışık tutmak için 2022'yi “Avrupa Gençlik Yılı” ilan etmiştir. Gelecek neslin sesini ön planda tutan 2022 yılında, özellikle pandemi sonrasında gelecek vaat eden bir topluma doğru ilerlek için gençleri dâhil edici ve yalnızca gençlere yönelik organize edilecek faaliyetler ön planda tutulmalıdır. 

Gençlerle Bağlantı - Hedef kitlenizi tanıyın

13 - 30 yaş arasındaki kişilerle iletişim kurmak için kullanılan projeler, araçlar ve dil, hedef kitlenin yaşına göre; örneğin ortaokul çağı, üniversite öğrencisi gençler, vb. gibi, değişmektedir. 

Gençlere en yakın idareler belediyeler gençlerin katılımını desteklemede çok önemli bir yere sahiptirler. Belediyeler bu desteği sağlarken gençlerin hem katılımcı hem de hizmeti talep eden tarafta yer alması önemlidir. Ancak gençliğin toplumsal yaşama katılımı sadece faal vatandaşlar yaratıp geleceğin demokrasisini yaratmaktan ibaret değildir. Katılımın gençler için anlamlı kılınması için gençlerin karar ve eylemleri daha ileri bir yaştayken değil, gençken etkileyebilmeleri ve yön vermeleri hayati önem taşır.

Bu nedenle de 2022 yılında gerçekleştirilecek Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliklerinde gençlere bizzat yer verilmesi önerilmektedir.

Seyahat Halindeki Gençlik

Gençler, genç yetişkinler ve okul çocukları, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın sürdürülebilir kentsel hareketliliği teşvik etme; yürüme ve bisiklete binme gibi aktif hareketliliği destekleyen davranışsal seçimleri ve temiz, akıllı ulaşım çözümlerini teşvik etme kampanyasının önemli bir parçasıdır. Ulaşım konusunda yenilikçi fikirler ve deneyimler sunma potansiyeli olan gençler ve özellikle genç yetişkinler için ulaşım günlük yaşamlarının önemli bir parçasıdır.

Belediyeler olarak sürdürülebilir kentsel hareketlilik seçeneklerini geliştirmek için gençleri dinlemek ve onlarla etkileşim kurmak çok önemlidir.

Planlama ve kampanya faaliyetlerine gençleri nasıl daha iyi dâhil edebileceğinize dair ipuçları için genç yetişkinleri (16-24) ve şehir çalışanlarını bir araya getiren çalıştaylar önemlidir. 

Gençleri kentsel hareketliliğe daha iyi dâhil etmesinin 5 yolu:

1.     Gençlik katılımı, yerel politika oluşturma sürecinin merkezinde olmalıdır. Gençleri gerçekten dinlemek önemlidir. Gençleri dinlemek; sadece yapılan çalışmaları tanıtmak için kullanılmamalıdır; zira bu gerçek bir katılım anlamına gelmez. Yerel seçilmiş temsilciler ve gençler arasındaki mesafe mümkün olduğunda kısa tutulmalıdır. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında pek çok Belediye Başkanımız, hafta içinde gençlerle bire bir görüşmekte ve sürdürülebilir hareketlilik için gençlerle fikir alışverişinde bulunmaktadır.

2.     Farklı mahallelerde oturan gençler bir araya getirilmelidir. Özellikle hareketlilik planlama süreçlerini anlamayan gençlerin belediyelerle bir araya gelmesi önemlidir.

3.     Genç yetişkinler için ulaşımın ne kadar önemli olduğu bilinmektedir. Taşıma maliyeti, örneğin, istihdam veya eğitim fırsatlarını sınırlayabilir. Ulaşıma erişim, özellikle ergenlik döneminde kişisel gelişim için önemli bir faktördür. Bu nedenle de gençlerin ihtiyaçları ve fikirleri dinlenerek kentlerde gençlere yönelik düzenlemeler yapılması kıymetlidir. 

4.     Gençlerin sürdürülebilir ulaşım seçeneklerini kullanma olasılığı daha yüksektir. Bu potansiyeli kullanarak gençlere ulaşmak mümkündür. Sürdürülebilir ulaşım modlarına geçiş mümkün ve acilen gerekli. Gençler, onların desteği ve durumu anlamaları anahtar olabilir başarı faktörü!

5.     Uzun vadeli katılım; hem gençlerin yerel yönetimlerin çalışmalarına katılımlarını destekleyecek hem de Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında ihtiyaçlarını daha iyi ifade etmelerini sağlayacaktır. Toplumun bu kadar büyük bir bölümünü oluşturan gençlerin kent içi ulaşım ve sürdürülebilirlik konularında çalışmalarımıza dâhil olması için uzun vadeli katılımları sağlanmalıdır.

Avrupa Hareketlilik Haftası 2022 Yılı Teması Dosyalarını İndirmek İçin Lütfen Tıklayınız.

Dosyalar
2022_EMW_Poster_EN.pdf2022_EMW_Poster_TR.pdfAHH 2022 REHBERİ.pdf