Avrupa Hareketlilik Haftası 2021 Yılı Ulusal Ödülleri

27/12/2021

Avrupa Hareketlilik Haftası’na 2021 yılında ülkemizden 617 belediye katılım göstermiştir.

‘Avrupa Hareketlilik Haftası Faaliyetleri’, ‘Kalıcı Önlemler’ ve ‘22 Eylül Arabasız Gün’ kıstaslarını yerine getiren belediyelerimizden 9’u, bağımsız jüri değerlendirmesiyle ödül almaya hak kazanmıştır.

Yapılan değerlendirmelerde ‘Hafta Faaliyetleri’ kategorisinde afişler, sosyal medya paylaşımları, bilgilendirmeler, müzik dinletileri, film gösterimleri,  trafik eğitimleri, geniş katılımlı yürüyüşler vb. etkinlikler değerlendirmeye alınmıştır.

‘Kalıcı Önlemler’ kategorisinde bisiklet yollarının geliştirilmesi, bisiklet park alanları yapımı ve bakımı, yeşil alanların geliştirilmesi ve bakımı, özel ihtiyaca yönelik bireylerin trafikte görünürlüğünün sağlanması için alınmış önlemler, toplu ulaşım ağlarının genişletilmesi gibi çalışmalar göz önünde bulundurulmuştur.

‘Arabasız Gün’ etkinliğinde ise toplu ulaşım araçlarının ve bisiklet paylaşım sisteminin tüm gün ücretsiz hale getirilmesi, cadde ve bulvarların kısmi zamanlı olarak sadece yaya kullanımına açılması gibi faaliyetler değerlendirmeye alınmıştır.

Avrupa Hareketlilik Haftası Ulusal Ödülü kazanan belediyeler aşağıda listelenmiştir.

 

Büyükşehir belediyeleriNüfusu 100 bin üstü belediyelerNüfusu 100 bin altı belediyeler
Kahramanmaraş Büyükşehir BelediyesiRize BelediyesiTuşba Belediyesi
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Büyükçekmece BelediyesiOğuzeli Belediyesi
Antalya Büyükşehir Belediyesi 
 
Mamak Belediyesi
 
Bayramiç Belediyesi