Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi (ARLEM)

12/08/2021

Avrupa-Akdeniz Bölgesel ve Yerel Meclisi (ARLEM) Avrupa Birliği ve Akdenizli ortaklarından oluşan yerel ve bölgesel temsilciler topluluğudur. AB Bölgeler Komitesi (CoR), Akdeniz’in üç kıyısındaki bölgesel yönetimler ve Avrupa-Akdeniz Ortaklığı bünyesinde yer alan yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden uluslararası kuruluşlar ve Avrupa kuruluşları tarafından 2010 yılında kurulmuştur.

Hedefleri; AB ve Akdeniz için Birlik (AiB) oluşumunun yerel ve bölgesel makamlarını siyasi olarak temsil etmek, politik diyaloğu devam ettirmek ve bölgeler arası iş birliğini teşvik etmektir.

ARLEM Kimlerden Oluşur?

ARLEM, AB ve Akdeniz’deki toplam 43 ülkeden 80 üye ve 2 gözlemciyi bir araya getirmektedir. Üyelikler, 15 Akdeniz ortağı ve Avrupa Birliği arasında eşit olarak bölünmüştür. Meclisin 40 üyesi Akdeniz ortaklarından 40 üyesi ise Avrupa Birliği tarafından (Avrupa Bölgeler Komitesi'nin 32 üyesi ve Avrupa-Akdeniz iş birliği alanında faaliyet gösteren Avrupa yerel ve bölgesel yönetim birliklerini temsil eden 8 üye) belirlenmektedir. Üyelerini bölgesel veya yerel düzeyde yetkiye sahip seçilmişler oluşturmaktadır. AB ve Akdeniz partnerleri tarafından eşit temsil yetkisine sahip eş başkanlara sahiptir.

Üye Ülkeler

Türkiye (5), Mısır (5), Cezayir (4), Fas (4), Suriye (3) (Üyeliği geçici olarak askıya alındı.), Tunus (3), Arnavutluk (2), Bosna Hersek (2), İsrail (2), Ürdün (2), Lübnan (2), Moritanya (2), Filistin (2), Monako (1), Karadağ (1). (Libya, gözlemci statüsünde katılmaktadır.)

ARLEM Nasıl Çalışır?

ARLEM, devam eden siyasi diyalog için bir forum sunar. Temsilci raporları aracılığıyla CoR'un danışma göreviyle ilgili çalışmalarına katkıda bulunur. Aynı zamanda Akdeniz için Birlik zirvelerinde yerel ve bölgesel düzeyi temsil eder. ARLEM raportörleri; adem-i merkeziyetçi yönetim, kentsel ve bölgesel kalkınma, kültürel iş birliği, bilgi toplumu, göç ve entegrasyon, küçük ve orta ölçekli işletmeler, ticaret, sürdürülebilir kalkınma, su yönetimi, atık yönetimi, enerji, ulaşım, tarım ve turizm alanlarına değinen konularla ilgili tematik raporlar hazırlamaktadır.

Türkiye Heyeti

ARLEM Türkiye Üyeleri

İSİM

BELEDİYE

ASİL ÜYELER

Tahir BÜYÜKAKIN 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi

Yücel YILMAZ 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

H. Mustafa PALANCIOĞLU 

Melikgazi Belediyesi

Kürşat Engin ÖZCAN 

Nazilli Belediyesi

Bilal ULUDAĞ 

Sarıçam Belediyesi

YEDEK ÜYELER

Mehmet ÇAKIN 

Uşak Belediyesi

Saliha ÖZÇINAR 

Kiraz Belediyesi

Şeref ALBAYRAK 

Halfeti Belediyesi

Okan KOCAKAYA

Demre Belediyesi

Mükerrem TOLLU 

Erdemli Belediyesi

 

Daha fazla bilgi için tıklayınız.