İzler Silinmeden Fotoğraf Sergisi Törenle Açıldı

05/01/2024

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) iş birliğinde hazırlanan, Osmanlı-Türk eserlerinin fotoğraflarının yer aldığı "İzler Silinmeden" sergisi TBB hizmet binasında açıldı.

Açılış etkinliğine TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve çok sayıda davetli katıldı.

Açılış konuşmasında Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm temennisinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, bunun ancak iki devletli çözüm siyaseti ile mümkün olduğunu belirtti.
İki devletli çözüm siyasetinin altının boş olduğu yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Tatar, “Yeni siyasetin altı dopdoludur. Altında mücadelemiz, şehitlerimiz, Kıbrıs Türk halkı vardır” dedi. Tatar, Kıbrıs’taki yeni siyaseti her platformda anlattığı ve davaya güç kattığı için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs Adası'nın coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatarak Ada'nın çok zengin bir tarihi mirasa, renkli toplumsal ve kültürel çeşitliliğe sahip olduğunu dile getirdi. Buradaki Türk ve İslam değerlerinin tarih, kültür, edebiyat, arkeoloji ve antropoloji verileri ışığında yaşatılmasına büyük önem verdiklerini vurgulayan Yılmaz, Kıbrıs Adası'nın asli unsuru olan Kıbrıs Türklerinin geçmişine ışık tutan bu sergiyi destekleyen Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliğine teşekkür etti. Kıbrıs’ın güneyindeki Türk-İslam eserlerinin hak ettiği değeri bulamadığına dikkati çeken Yılmaz, UNESCO başta olmak üzere uluslararası kuruluşlara Kıbrıs’ın bütünündeki kültürel mirasın korunması için çağrıda bulundu.

TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kıbrıs’ın güneyindeki eserlerin, sadece taşınabilir somut yapılar değil, aynı zamanda tarihe ait önemli hikayeleri de içerisinde barındırdığını kaydetti. Yılmaz sergideki fotoğraflar aracılığıyla tarihi mirası gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarının altını çizdi.
 
Konuşmasında serginin hazırlık süreci ve içeriği hakkında bilgiler veren Mahmur Özçınar ise “Önemli olan bu eserleri yaşatmak ve izlerini devam ettirmektir. Keşke bunu 10 yıl önce, 20 yıl önce yapabilseydik. Türkiye Belediyeler Birliği ile yaptığımız ortak projeler çok önemli. Daha fazla birbirimize sarılmamız, bilgi birikimimizi paylaşmamız ve kalıcı eserlere imza koymaya devam etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından hediye takdimleri ve serginin gezilmesiyle etkinlik sona erdi.