Zabıta Daire Başkanları TBB'de Bir Araya Geldi

17/08/2023

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, tecrübe paylaşımını sağlamak ve afetlerle mücadele konusunda ortak bir yol haritası oluşturmak amacıyla düzenlenen deprem sonrası istişare toplantıları “Zabıta Daire Başkanları İstişare Toplantısı” ile tamamlandı.

Toplantıya büyükşehir belediyelerinden yöneticiler ve uzmanlar katılırken programın açılış konuşmaları Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve TBB Genel Sekreter Yardımcısı Halil İbrahim Azak tarafından yapıldı.

Zabıta Daire Başkanları Toplantısı’nın deprem sonrası istişare toplantılarının 16’ncısı ve sonuncusu olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe, şehirlerin düzeninin ve güvenliğinin zabıta personeline emanet olduğunu söyledi. Toplantının rapor haline getirilerek Cumhurbaşkanı ve ilgili kurumlar ile paylaşılacağını belirten Karatepe; “Bugünkü toplantımızın mahiyeti doğrudan doğruya yerinde bulunan, meseleyi yaşayan, sıkıntıyı çeken,  eksikleri ve olumlu yönleri bizzat gören sizleri dinlemektir.” diye konuştu.

Toplantının 17 Ağustos’ta yapılması nedeniyle Marmara Depremi’ni hatırlatan TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, 17 Ağustos 1999 tarihi ile 6 Şubat 2023 tarihinin ülkemizin afetle ilgili dönüm noktaları olduğunun altını çizdi. TBB tarafından 1391 belediyeyle aktif bir şekilde depremle ilgili tüm yaraların sarılması noktasında çalışmaların yürütüldüğünü ifade eden Baraçlı,  afetlerle ilgili tedbirlerin alınmasının önemine değindi. 11 il, 62 ilçe ve 10 bin 190 köyü yıkıma uğratan depremin dünyada yaşan en büyük depremlerden biri olduğuna vurgu yapan Baraçlı, dirençli şehirlerin oluşturulması için neler yapılması gerektiğini anlattı.

Zabıta teşkilatlarının belediye hizmetlerinin her aşamasında bulunduğunu ve vatandaşa hizmette en aktif şekilde görev aldığını kaydeden TBB Genel Sekreter Yardımcısı Halil İbrahim Azak, toplantının amacının katılımcıları dinlemek, depremde yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini değerlendirerek neler yapılabileceğine ilişkin görüş alışverişinde bulunmak olduğunu ifade etti.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılara söz verilirken, TBB Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Ahmet Kazan, Dr. Ramazan Özcan Yıldırım ve Kayhan Özüm deprem sonraki süreçte TBB’nin yürüttüğü faaliyetler hakkında bilgi verdiler.