TBB ile Merkezi Finanstan Eğitim için İş Birliği

13/03/2024

Eğitim Programlarının Yürütülmesine İlişkin Protokol Törenle İmzalandı

Türkiye Belediyeler Birliği; belediyeler, bağlı idareler ve bu idarelerin iştiraklerinin yöneticileri, teknik ve idari personeli ile seçilmiş mensuplarına yönelik olarak, “Avrupa Birliği (AB) Fonlarının, yenilikçi ve profesyonel bir kamu yönetimi anlayışıyla verimli, etkili ve şeffaf bir şekilde kullanımını sağlamak” amacıyla eğitimler düzenlemek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) ile iş birliğine imza attı.

İki kurum arasında gerçekleştirilmesi planlanan eğitim faaliyetlerinin kapsamını ve şartlarını belirleyen iş birliği protokolü, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Barbaros Murat Köse’nin katılımlarıyla 13 Mart’ta, TBB hizmet binasında imzalandı.

Protokole göre; söz konusu eğitimlere ilişkin konuşmacı ya da eğiticilerin belirlenmesi ve görevlendirilmesi Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından, katılımcıların belirlenmesi, eğitim salonlarının hazırlanması gibi iş ve işlemler ise TBB tarafından sağlanacak.

 

TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı: “Çıktıları eyleme dönüştüren bir anlayış ile hareket ediyoruz.”

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı imza törenindeki konuşmasında; “Protokolleri imza altına alırken çıktıları eyleme dönüştüren bir anlayış ile hareket ediyoruz. Bunun neticesinde iş güdümünü artırmayı hedefliyoruz. Türkiye hızla büyüyor, yakın zamandaki yerel seçimler sonrasında yeni bir anlayış, yeni bir felsefe ile yerel yönetimler 2024 ve 2029 yılları arasında yönetilecek. TBB, mevzuattan eğitime daha bir çok alanda belediyelere rehberlik etmek ve onları yönlendirmek adına çalışmalarına süreklilikle devam ediyor. Bu çerçevede böyle bir eğitim anlayışı ve misyonu üstelenen bir Birlik olarak 1945 yılından bu yana belediyeler için hizmetlerimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Eğitime önem veren biri olarak yeniden keşfetmenin, eğitim ve öğretim kavramının yeni nesillere benimsetilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.” sözlerine yer verdi.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Barbaros Murat Köse: “Ülkemizin Avrupa Birliği ile yürüttüğü süreçte çok önemli bir aktörüz.”

Türkiye Belediyeler Birliğine ev sahipliği ve misafirperverliği için teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan Başkan Vekili Köse; “22 yılı aşkın süredir Türkiye’ye sağlanan fonların neredeyse üçte ikisini yönetmiş bir kurum olarak, özellikle proje alanında önemli bir tecrübeye sahibiz. Merkezi Finans olarak, Ülkemizin Avrupa Birliği ile yürüttüğü süreçte çok önemli bir aktörüz ve bu alanda ilk akredite birimiz. Merkezi Finans ve İhale Birimi olarak; etki alanımızı güçlendirmek, kendi kapasitemizi daha etkin kullanmak yönünde yeniden yapılanma sürecini başlatmış bulunmaktayız. İnsan kaynağımız ve tecrübemiz ile kamusal faydayı artırmak adına çalışmalarımıza devam etmekteyiz. TBB’nin akademi kısmı bizden daha köklü, geçmişe uzanan bir yapısı var. Proje yönetimi alanında bizim de tecrübemiz çok. Bu anlamda ciddi katkılarımız olacağını düşünüyoruz ve yapılan iş birliğini bu sebeple çok önemsiyoruz.”