TBB ile HAK Arasında İş Birliği Protokolü

10/03/2024

Belediye Hizmetlerinde Helal Kalite Altyapısının Güçlendirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü Törenle İmzalandı

Ülkemizin helal kalite altyapısının güçlendirilmesi amacıyla Helal Akreditasyon Kurumu ile Birliğimiz arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokol, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri BARAÇLI ve Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer SOYLU’nun katılımlarıyla 24 Şubat 2024 tarihinde TBB hizmet binasında imza altına alındı.

Protokol kapsamında;

  • TBB ve belediye personeline, belediyelerin hizmet alanlarına helal kalite altyapısı unsurlarına yönelik teknik ve/veya bilgilendirme amaçlı eğitim programları, eğitici eğitimi, seminerler vb. etkinlikler düzenlenmesi,
  • TBB’nin görev alanı kapsamına giren konularda HAK, TBB ve gerekli görüldüğü takdirde belediyelerin personelinin bilgi seviyesinin artırılmasına katkı sağlanması amacıyla bilgilendirme toplantıları, eğitim, seminer vb. etkinlikler düzenlenmesi,
  • Ortak menfaat görülen alanlarda çalışma gruplarının ve/veya teknik ihtisas komisyonlarının oluşturulması,

planlanmaktadır.


HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer SOYLU: “Güvenilir bir standardizasyon, akreditasyon, denetim sistemi bırakmak bizim gelecek nesillere borcumuz.”

Türkiye Belediyeler Birliğine ev sahipliği ve misafirperverliği için teşekkürlerini sunarak konuşmasına başlayan HAK Yönetim Kurulu Başkanı Zafer SOYLU, ”Başarılı olmanın yolu, sadece devletin bir şeye el atmasıyla, standart hazırlamasıyla, denetimiyle olabilecek bir şey değil. Sivil toplum kuruluşlarıyla, özel sektör kuruluşlarıyla birlikte çalışmak gerekir diye düşünüyorum. Çünkü; bundan 5 yıl öncesine baktığımız zaman, ne standart vardı ne standardizasyon vardı ne bu işin denetimini yapan bir kurum vardı. Ancak; çok şükür, bugün geldiğimiz noktaya bakıyoruz; elimizde uluslararası standartlar var.” dedi

 

TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri BARAÇLI: “Birlikte yapacağımız bu çalışmada farkındalık oluşturabilmek adına, helal kavramını insan ve toplum sağlığı ile ilişkilendirebilecek noktaya bizim getirmemiz gerekiyor.”

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri BARAÇLI imza törenindeki konuşmasında; “Sadece ürünlerde değil, üretilen hizmette de helal kavramını artık ön plana çıkartabilmemiz lazım. Türkiye Belediyeler Birliği olarak misafir şehir anlayışıyla, mutlu insan, üretken toplum, temiz çevre ve güzel gelecek anlayışını da bizim helalle entegre etmemiz gerekir. İnşallah bu protokol bize yeni bir bakış açısı katar. Bu anlamı içerisine dahil ettiğimizde, geleceğin belediyelerini oluşturmuş oluruz diyorum.” dedi.