TBB Heyeti 28. Taraflar Konferansı’na (COP28) Katıldı

21/12/2023

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı başkanlığında Genel Sekreter Yardımcıları Kayhan Özüm ve Dr. Ramazan Özcan Yıldırım’dan oluşan heyet, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde 7-9 Aralık tarihleri arasında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (BMİDÇS) 28. Taraflar Konferansı’na (COP28) katıldı.

COP28 toplantıları kapsamında İklim Değişikliği Başkanlığı koordinasyonunda “Yerel Yönetimlerde İklim Değişikliği Yönetimi ve Yeni Fırsatlar” başlıklı TBB Paneli düzenlendi. Genel Sekreter Baraçlı yaptığı sunumda yerel yönetimlerin iklim değişikliğinden dolayı karşılaştığı zorluklara dikkat çekti. Bu zorlukların yeni yerel yönetim modeli ile çözülebileceğini vurgulayan Baraçlı, katılımcılara “bilinçlendirme ve risk azaltımı”, “sürdürülebilir yönetişim”, “dirençli şehirler” ve “küresel iş birlikleri” konularından söz etti. Panelde Baraçlı’nın yanı sıra ICLEI Küresel Savunuculuk Direktörü Yunus Arıkan da yer aldı.

Program kapsamında Dubai’de temaslarını sürdüren heyet, Dubai Başkonsolosu Onur Şaylan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Taraflar, COP28 kapsamında planlanan temaslar ve programlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. TBB heyeti, etkinlik alanında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Fatma Varank ile görüştü. Heyet ayrıca, UCLG Afrika Genel Sekreteri Jean Pierre Elong Mbassi ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Ülke Katılımı ve Ortaklıklardan Sorumlu Direktör Yardımcısı Dr. Binu Parthan ile bir araya geldi.

Jebel Ali Enerji Santrali ve Desalinasyon Kompleksi’ne de teknik bir ziyarette bulunan heyet, burada deniz suyunun tuzdan ayrıştırılması ve kullanıma elverişli hale getirilme süreçleri yerinde inceledi.