SKUP Türkiye Politika Diyaloğu Ziyareti

11/12/2023

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 10-13 Aralık tarihleri arasında düzenlenen politika diyaloğu çalışma ziyaretine Türkiye Belediyeler Birliği (TBB), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Avrupa Birliği (AB) Yatırımları Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı ve SKUP Türkiye teknik destek ekibinden temsilciler katıldı.

TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı’nın başkanlığındaki heyette, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Ahmet Kazan, Kayhan Özüm, Halil İbrahim Azak, Dr. Ramazan Özcan Yıldırım ve TBB uzmanları yer aldı. Program kapsamında SKUP Türkiye heyeti, Avrupa Komisyonu Hareketlilik ve Ulaştırma Genel Müdürlüğünün (DG Move) ofisinde gerçekleştirilen bir toplantıda Araştırma ve İnovasyon Birimi Başkan Yardımcısı Isabelle Vandoorne ile bir görüşme gerçekleştirdi. Söz konusu toplantı, AB politika ve stratejileri ile Türkiye’deki sürdürülebilir kentsel hareketlilik çalışmalarının yanı sıra SKUP Türkiye projesi kapsamında konulan hedefleri, kaydedilen ilerlemeyi ve geleceğe dönük beklentileri masaya yatırmak amacıyla düzenlendi. Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü (DG Near) ve AB Türkiye Delegasyonundan temsilciler de toplantıya çevrim içi olarak katıldı.

POLIS Network ofisinde Avrupa Yol Ulaşım Telematikleri Uygulama Koordinasyon Organizasyonu (ERTICO), Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UTP), Eurocities ve Avrupa Bisikletliler Federasyonu (EFC) gibi Avrupa’nın önde gelen kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı bir uzmanlık eğitimi düzenlendi.

SKUP Türkiye heyeti ayrıca, TBB’nin Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) binasında açılan yeni irtibat bürosunu ziyaret ederek TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından tanıtılan ve Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Faruk Kaymakcı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen TBB “Misafir Şehir” lansman etkinliğine katıldı.