İmamoğlu Başkanlığındaki İlk Encümen Toplantısı Yapıldı

27/06/2024

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) encümeni ilk toplantısını Birlik hizmet binasında gerçekleştirdi. Toplantıda TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve encümen üyeleri geleceğe yönelik değerlendirmelerini ve önerilerini ortaya koydu.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Ünlüce, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem, Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, Keçiören Belediye Başkanı Mesut Özarslan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Ayşe Serra Bucak, Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar’dan oluşan encümen, Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığında yapılan toplantıda bir araya geldi. Toplantıda TBB’nin yeni Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve ilgili yöneticiler de hazır bulundu.

İmamoğlu’nun kısa açılış konuşmasının ardından belediyelerin mali ve idari sorunlarının iyileştirilmesine ilişkin sunumlar yapıldı. İmamoğlu toplantıda acil, kısa, orta ve uzun vadede eylem planlarının hazırlanmasına ilişkin metodolojinin ivedilikle tespit edilmesini istedi. Belediye başkanları ve uzmanlardan oluşturulacak bir komisyonun deprem bölgesiyle ilgili araştırmalar yaparak detaylı bir rapor hazırlaması kararını da açıklayan İmamoğlu, bundan sonraki süreçte encümen üyelerinin daha sık bir araya gelerek daha yoğun çalışması gerektiğinin de altını çizdi.

TBB’nin mevcut organizasyon ve teşkilat yapısıyla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, belediyelerin sorunları ve çözüm önerileri, stratejik planlar ve depreme hazırlık konuları da ele alındı. Kurul bu konularda hızla raporlama yapılması ve sonraki toplantılarda gereğinin görüşülmesi hususunda da görüş birliğine vardı.