LOCALINTERNational 2023 Eğitim Programı Başladı

21/08/2023

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından, Türkiye’deki yerel yönetim tecrübesinin uluslararası platformda tanıtılması, yerel diplomasinin geliştirilmesi ve ileride oluşabilecek iş birlikleri için imkânlar sağlanması amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen LOCALINTERNational Eğitim Programı başladı. 2012 yılından bu yana düzenlenen programa bu yıl 18 ülkeden 21 öğrenci katılıyor.

Bu yıl “Genç Liderler, Yerel Beceriler” teması çerçevesinde uygulamaların yer alacağı programın açılış etkinliğinde Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Şükrü Karatepe ve TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı konuşmacı olarak yer aldı.

Türkiye’nin yerel yönetim sistemi, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulları ve şehircilik tarihi gibi konularda detaylı bilgiler veren Karatepe, “Dünyanın farklı ülkelerinden gelen gençleri bizlerle buluşturduğu için Birliğimize teşekkür ediyorum.” dedi. Demokrasinin önce şehirlerde ortaya çıktığını ve belediyelerin demokrasinin beşiği olduğunu belirten Karatepe, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu ile TBB arasında belediyelerin gelişmesi ve sorunlarının çözümü için hayata geçirilen ortak çalışmalardan bahsetti.

TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ise bu yıl programa 100’den fazla ülkeden yaklaşık 30 bin başvuru yapıldığını açıklayarak programa katılan öğrencilerin özenle belirlendiğini kaydetti. Deneyim paylaşımının önemine dikkati çeken Baraçlı, TBB’nin sürdürülebilir şehircilik anlayışla yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgiler verirken “2023 yılı için belirlenen “Genç Liderler, Yerel Beceriler” teması kapsamında bu organizasyonu gerçekleştireceğiz. Genç olmanız çok önemli çünkü dünyaya yeni bakış açısıyla bakma şansına sahipsiniz. Dünyanın farklı ülkelerinden bizlere güvenerek geldiğiniz için sizlere teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından Karatepe ve Baraçlı öğrencilerin sorularını yanıtladı. İlk gün programının öğleden sonraki bölümü, TBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ahmet Kazan’ın TBB’nin görev ve faaliyet alanlarına ilişkin sunumuyla devam etti.

20-27 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek program; Ankara, Konya, Sakarya ve İstanbul'da çeşitli ziyaretler, sunumlar ve sosyal etkinlikler tamamlanacak.