JICA'dan TBB'ye Ziyaret

03/03/2023

JICA Orta Doğu ve Avrupa Genel Müdürü Hideki Matsunaga ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Yuko Tanaka Kahramanmaraş depreminin yaralarının sarılması konusunda iş birliği görüşmeleri için TBB’yi ziyaret etti.

6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle TBB – JICA iş birliğinin genişletilmesi için TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri BARAÇLI ve JICA Türkiye Ofisi Başkanı Yuko Tanaka TBB hizmet binasında bir araya geldi. Bu kapsamda, JICA Orta Doğu ve Avrupa Genel Müdürü Hideki Matsunaga’nın katılımıyla JICA heyeti ile toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından afet bölgesindeki yerel yönetimlerin durumu ve sorumlulukları JICA heyetine aktarıldı. Görüşme sonucunda afet bölgesinde yeniden yapılanma için teknik bilgi ve teknoloji transferi konusunda iş birliği yapılması öngörüldü.

Proje kapsamında deneyimler paylaşılıyor

Türkiye ile Japonya arasında Teknik İşbirliği Anlaşmasının yürürlüğe girmesine İlişkin Nota (Note Verbale) teatisinin tamamlanmasının ardından imzalanan “Yerel Yönetimlerin Atık Yönetimi ve Kirlilik Kontrolü ve Afet Yönetimi ve Müdahalesi için Kapasitesinin Artırılması Projesi”ne ilişkin uygulama belgeleri TBB ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) arasında 9 Kasım 2022 tarihinde düzenlenen törenle imzalanmıştı.

Proje ile afet yönetimi ve katı atık yönetimi alanlarında belediyelerimizin kapasitesinin artırılması hedeflenirken proje kapsamında belediyeler için Japonya’da çalışma ziyaretleri ve eğitim faaliyetleri de öngörülüyor. Proje çerçevesinde 29 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında belediye başkanlarından oluşan heyet Tokyo, Kobe ve Kamikatsu şehirlerinde çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.