EDEN 2023 Çalıştayı Düzenlendi

11/05/2022

COSME Tek Pazar Programı kapsamında 10 Mayıs 2022 tarihinde EDEN 2023 - Avrupa Mükemmeliyet Destinasyonları Girişimi ve Akıllı Turizm Avrupa Başkenti 2023 çağrılarına yönelik çalıştay çevrim içi yapıldı.

Çalıştayın açılışında Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm, Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ve KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Selim Serkan Ercan yer aldı.

TBB Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm, turizmin bir bölgenin kalkınmasındaki en önemli etkenlerden biri olduğunun altını çizerek belediyelerin turizm alanında sorumlu olduğu konular ve TBB olarak düzenledikleri yarışmalar hakkında bilgi verdi. Özüm, katkılarından ötürü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı ve KOSGEB’e teşekkürlerini iletti.

AB Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan konuşmasında, Tek Pazar Programı kapsamında çevre, iklim dostu, sürdürülebilir turizmin sağlanması adına EDEN ve Akıllı Turizm Destinasyonları yarışmalarının yerel yönetimler için önemli olduğunu belirtti.

KOSGEB AB ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Selim Serkan Ercan ise; COSME Programının 2021-2027 yılları arasında Tek Pazar Programı KOBİ Bileşeni kapsamında ve KOSGEB’in ulusal koordinatörlüğü altında devam edeceğini söyledi. EDEN Ağı ve Akıllı Turizm Destinasyonları hakkında genel bilgiler aktardı.

COSME Tek Pazar Programı sunumu yapmak üzere sözü devralan KOSGEB AB Koordinasyon Müdürü ve COSME Türkiye Projesi Koordinatörü Pınar Işın, COSME Programı’nın bileşenleri, program kapsamında fonlanan projeler, Avrupa İşletmeler Ağı ve turizm ayağında Türkiye’nin kazandığı EDEN 2015 ve EDEN 2019 başarılarından bahsetti.

Uzman Sayın Yeliz Çuvalcı’nın eğitmenliğinde devam eden çalıştayda EDEN Girişimi ve Akıllı Turizm Avrupa Başkenti Çağrıları hakkında ilişkili kavramsal çerçeve, kapsam, başvuru koşulları ve başvurulara yönelik hazırlık aşamaları hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Dosyalar
EDEN 2023 - Bilgi Notu.docx