CEMR Toplantısı Bursa’da Yapıldı

17/11/2023

Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) tarafından düzenlenen Genel Sekreterler ve Direktörler Toplantısı'nın bu yılki ikinci toplantısı Bursa 'da gerçekleştirildi.

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ve Bursa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen Genel Sekreterler ve Direktörler Toplantısı’nın bu yılki ikinci toplantısı, Atatürk Kongre Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıya, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, CEMR Genel Sekreteri Fabrizio Rossi, yurt içi ve yurt dışındaki belediyelerden yetkililer katıldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yerel yönetimlerin bulunduğu bölgeye hizmet etme sorumluluğu taşıyan önemli ve değerli kurumlar olduğunun altını çizerek yüklerinin ağır olduğunu belirtti. Başkan Aktaş, "Türkiye Belediyeler Birliği ülkemizdeki faaliyetlerinin yanı sıra CEMR'in Türkiye'deki temsilciliği görevini de yürütüyor. Yapılan toplantı, Avrupa'nın dört bir yanından liderlerin bir araya gelerek, dünya genelinde var olan ortak sorunları görüşmeleri ve çözüm yolları aramaları açısından büyük önem taşıyor. Ortak vizyonun geniş bir perspektiften bakarak tüm Avrupa'ya hatta dünyaya hizmet etmek olduğunun farkındayız.” diye konuştu.

Toplantıda “Misafir Şehir” başlıklı sunumunu gerçekleştiren TBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ise “Şehirlerimize hak ettiği değeri verip, onları dijital, yeşil, akıllı ve güçlü hale getirerek ömürlerini uzatacağız. Misafir Şehir vizyonunu tüm şehirlere benimsetmek istiyoruz. Her şey şehirlerimiz için çünkü tüm toplum şehirlerde yaşıyor.“ ifadelerini kullandı.