Başkan Yılmaz Japonya ve TBB İş Birliğini Anlattı

24/08/2023

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve TBB Genel Sekreteri Dr.Hayri Baraçlı ile birlikte Japonya Büyükelçiliğini ziyaret etti.  

Yapılan ziyaret sonrası düzenlenen basın toplantısında, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ve TBB iş birliğiyle gerçekleştirilen "Afet Risk Azaltma ve Atık Yönetimi Konusunda Yerel Belediyelerin Kapasite Geliştirme Projesi " projesi hakkında bilgi verildi.

Toplantıda, projenin pilot şehri olarak seçilen Kahramanmaraş’ta afet risklerinin azaltılması, afet farkındalığının artırılması ve sürdürülebilir kentleşmenin teşvik edilmesi konusunda yapılacak çalışmalara da dikkat çekildi.

Projenin Türkiye ile Japonya arasındaki çok eski dostluğun göstergesi olduğunu belirten Başkan Yılmaz, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerle Türkiye’nin deprem gerçeğiyle tekrar yüz yüze geldiğini kaydetti. Japon Hükümetine deprem sürecindeki destekleri için teşekkür eden Başkan Yılmaz, TBB tarafından Japonya’ya düzenlenen teknik ziyaretten bahsederek “TBB olarak Japonya ile ilişkilerimizi çok uzun vadeli planlamış durumdayız. Deprem gerçeğini dünyaya anlatma gayretinizi yerinde gördük. Kahramanmaraş’ta oluşan depremlerin ardından bu iş birliğimizin tüm şehirlerimize katkı sağlayacağına inanıyoruz.” diye konuştu.          

Başkan Yılmaz TOGG’u tanıttı

Başkan Yılmaz ayrıca, Japonya Büyükelçisi Katsumata Takahiko ile yaptığı görüşmede TBB’nin yeni hizmet aracı olan yerli ve milli imkânlarla üretilen Türkiye’nin ilk elektrikli otomobili TOGG’u tanıttı.