AYDH Koordinasyon Toplantısı Strazburg’da Düzenlendi

02/03/2023

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (AYDH) Yıllık Koordinasyon Toplantısı 28 Şubat tarihinde Fransa'nın Strazburg kentinde gerçekleştirildi. Toplantı, geçtiğimiz yıl Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nda aktif rol alan belediyelerden gelen temsilcileri bir araya getirdi.

Toplantının açılış konuşmalarını Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) Genel Sekreteri Mathieu Mori yaptı. Genel Sekreter Mori, Türkiye’de yaşanan deprem afetinden dolayı taziyelerini iletti. Ukrayna’da devam eden savaşa da değinen Mori; yaşanan pandemi, savaş ve afetlerden sonra daha dayanıklı, sürdürülebilir şehirlerin öneminden bahsetti. AYDH kapsamında 276'dan fazla etkinlik düzenleyen 64 yerel yönetim ve birliğe teşekkür eden Mori, AYDH'nin herhangi bir ayrım gözetmeksizin tüm vatandaşların katılımını artırmayı amaçlayan gerçek bir pan-Avrupa girişimi olduğunu vurguladı.

Toplantının ilk bölümünde "Çevreyi korumak: yerel topluluklar harekete geçiyor" teması altında düzenlenen 2022 AYDH etkinlikleri sunuldu. Ülkemizden Büyükçekmece, Beşiktaş, Buca, Çiğli ve Nilüfer belediyeleri iyi uygulama sunumlarını gerçekleştirdi. Ülkemizden Lüleburgaz ve Ahmetbey belediyeleri ile Ukrayna belediyeleri video üzerinden katıldı.

Toplantının bir diğer gündemi ise AYDH'nin 2023-2024 yılları için bir tema belirlemek oldu. Bu bağlamda Kongre AYDH Tematik Sözcüsü Bryony Rudkin, yerel düzeyde demokratik dayanıklılık oluşturmaya odaklanacak olan yeni tema için öneriler üzerinde tartışmalara öncülük etti.

Toplantının kapanışında “Partner Kuruluş” statüsü alan katılımcılara ödülleri takdim edildi. Portekiz, Romanya, Sırbistan, Türkiye, Malta ve Ukrayna'dan 21 belediye ve belediye birliğine AYDH'ye bağlılıkları ve yerel demokrasinin desteklenmesine yönelik çalışmaları nedeniyle "2022 Yılın Demokrasi Haftası Partner Kuruluşu Sertifikası" unvanı verildi.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (AYDH), 2007'den beri Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından koordine edilen bir pan-Avrupa girişimidir. Yıl boyunca, belediyeler ve onların ulusal birlikleri tüm Avrupa'da vatandaş katılımını teşvik eden, topluluk ve kamu yetkilileri arasındaki diyaloğu güçlendiren, seçilmiş temsilcilere ve kurumlara olan güveni güçlendiren ve yerel girişimlere Avrupa boyutu sağlamayı hedefleyen girişimler düzenlemeye davet edilmektedir. Her yıl Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın imzalandığı tarih olan 15 Ekim haftasında öncü bir etkinlik gerçekleşmektedir.