AYDH Koordinasyon Toplantısı Düzenlendi

05/03/2024

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (AYDH) Yıllık Koordinasyon Toplantısı 27 Şubat tarihinde Fransa'nın Strazburg kentinde gerçekleştirildi. Toplantı, geçtiğimiz yıl Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nda aktif rol alan ülkeler olan Bosna Hersek, Yunanistan, İtalya, Malta, Portekiz, Türkiye ve Ukrayna belediyelerinden gelen temsilcileri bir araya getirdi.

Toplantının açılış konuşmalarını Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AK YBYK) Genel Sekreteri Mathieu Mori yaptı. Genel Sekreter Mori, özellikle Ukrayna’da devam eden savaşa ve yerel yönetimlerin yaşadıkları zorluklara rağmen katılım gösteren başta Lviv ve Kyiv kentleri olmak üzere yerel demokrasiye olan bağlılıkları için teşekkürlerini sundu.

Mori konuşmasında yaşanan çatışmalar dışında ekonomik ve enerji krizleri, yüksek enflasyon, demokratik ilke ve değerlerin gerilemesi, iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi hem belediyeleri hem de seçmenleri etkileyen ve birbirleriyle ilintili çok sayıda zorluklara rağmen yerel yönetimler her zaman olduğu gibi bu gibi krizlerine etkilerini hafifletmek ve vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerini karşılama konusunda ön saflarda yer aldığını ve bu durumun dirençli yerel yönetimlerin oluşturulmasının önemini gösterdiğini vurguladı.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Strazburg Belediye Başkan Yardımcısı ve Kongrenin Gençlik Sözcü Yardımcısı Véronique Bertholle, 18 ülkeden 51 katılımcıyı yıl boyunca düzenledikleri 276 etkinlik için tebrik etmekle birlikte zorlu koşullara rağmen demokratik katılımı desteklemek için gösterilen bu katılımların toplumların direnci ve kapsayıcılığını arttırma hedeflerine ulaşmak için önemli ölçüde katkıda bulunduğunu belirtti.

“Yerel topluluklar: demokratik dayanıklılığı ön plana çıkarmak” olarak belirlenen 2023-2024 Avrupa Yerel Demokrasi Haftası teması doğrultusunda katılımcılar, en iyi uygulamalarını ve yapılan etkinlikleri, katılımcı bütçeleri, anketler, veriler ve genç vatandaşlar arasındaki toplantılar dahil olmak üzere faaliyetlerini sundular.

Ülkemizden Çiğli, Buca, Bağcılar ve Ahmetbey Belediyeleri iyi uygulama sunumlarını gerçekleştirdi. Diğer ülke katılımcılarından Lviv video üzerinden olmak üzere, Kyiv, Malta, Valongo, Vicovaro ve Banja Luka yerel yönetimleri de iyi uygulama örneklerini paylaştılar.

Ahmetbey Belediyesinden gelen Şehit Öğretmen Uğur Gören Çok Programlı Anadolu Lisesi “iklim elçisi” öğrencileri toplantının ikinci oturumunda yer aldılar ve söz alarak gençlerin katılımının yerel demokrasinin gelişmesinde önemini vurgu yaptılar.

Toplantının kapanışında Avrupa Yerel Demokrasi Haftasına olan bağlılıkları ve çalışmaları nedeniyle 14 belediyeye “2023 Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Partneri” sertifikası verildi. Sertifika töreni ve toplu fotoğraf çekimi sonrası toplantı sona erdi.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası (AYDH), 2007'den beri Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından koordine edilen bir pan-Avrupa girişimidir. Yıl boyunca, belediyeler ve onların ulusal birlikleri tüm Avrupa'da vatandaş katılımını teşvik eden, topluluk ve kamu yetkilileri arasındaki diyaloğu güçlendiren, seçilmiş temsilcilere ve kurumlara olan güveni güçlendiren ve yerel girişimlere Avrupa boyutu sağlamayı hedefleyen girişimler düzenlemeye davet edilmektedir. Her yıl Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın imzalandığı tarih olan 15 Ekim haftasında öncü bir etkinlik gerçekleşmektedir.