Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Kongresinden Ziyaret

07/09/2023

Dünyada yaşanan büyük krizlere yönelik yerel yönetimlerin çalışmalarını yerinde inceleyen  Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, bu kapsamda Türkiye’ye bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Ziyaretin ilk günü Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı tarafından kabul edilen heyete, 6 Şubat 2023 tarihindeki deprem ve sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verilirken, deprem sonrası dirençli kentlerin inşası sürecine ilişkin bir sunum yapıldı.

Baraçlı ayrıca deprem sonrası hem ulusal hem de uluslararası düzeyde gösterilen desteklerden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Daha sonra Kızılay, Birleşmiş Milletler Kalkınma Ajansı (UNDP) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) temsilcileri ile bir araya gelen heyet, programın Ankara ayağında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) temsilcileri ile bir araya gelerek afetle mücadele çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Program kapsamında deprem bölgesine de gidecek olan heyet, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyeleri ile Nurdağı Belediyesini de ziyaret edecek.