Avrupa Hareketlilik Haftası Kapanış Resepsiyonu Yapıldı

21/09/2022

Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) ulusal koordinatörlüğü ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonunun desteğiyle düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftasının 2022 yılı kapanış resepsiyonu, TBB hizmet binasında gerçekleştirildi.

Sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusunda Türkiye’de atılacak adımların önemine ve kentsel hareketliliğin geliştirilmesi konularına değinilen etkinlikte Türkiye Belediyeler Birliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı konuşmalarıyla yer aldı.

Şahin: “Ortak evimiz olan gezegenimizi koruyarak kullanmak zorundayız”

Avrupa Hareketlilik Haftası'nın bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Şahin, AB sürecinde yapılan ortak bir çalışma olarak Avrupa Hareketlilik Haftası'nın her yıl değişerek, büyüyerek ve gelişerek daha katılımcı ve kapsayıcı bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Pandemi sonrası dünyadaki değişimlere dikkat çeken Şahin, “Dünya değişiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve bütün liderler bugün Birlemiş Milletlerde. Dünya nereye gidiyor ve biz ne yapmalıyız? Her birimize düşen görev ve sorumluluklar var. Tam da bunun için buradayız.” dedi. Hareketlilik Haftası'nı pandemiden çok daha önce başlattıklarını hatırlatan Şahin, “İyi ki başlatmışız. İyi ki o çalışmaları uygun bir şekilde yönetmişiz ki bu konuların pandemiden sonra çok daha önemli hale geldiğini gördük. Bu mesele artık bir lüks ve fantezi olmaktan çıkmıştır ve bir zorunluluktur. Ortak evimiz olan gezegenimizi koruyarak kullanmak zorundayız. Bugün bunu yapmazsak yarın torunlarımıza bırakacak bir dünya kalmayacak.” diye konuştu.

Karatepe: “Şehrini kucaklayan insan çok önemli. Biz bunu kaybettik”

Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe konuşmasında Avrupa Hareketlilik Haftası'nın bir gelenek haline geldiğinin altını çizerek toplantının herkesin kendi şehrini kucaklamasına vesile olmasını umduğunu söyledi. “Sorumlu vatandaş, hemşehrilik bilinci taşıyan vatandaş, şehrini kucaklayan insan çok önemli. Biz bunu kaybettik.” diyen Karatepe çevre temizliği konusunda insanların duyarsızlaşmasına işaret ederek “Şehirde üretilen hizmetlerden yararlanmaya hak sahibi olabilmek için de insan olarak sorumluluklarımız vardır. “Şehri kucaklamak” bu demektir.” şeklinde konuştu.

Kaymakcı: “Türkiye zaten hareketli bir ülke. Önemli olan bu hareketin yönünü, dengesini, ölçüsünü tutturmamız”

Avrupa Hareketlilik Haftası boyunca farklı şehirlerdeki etkinliklere katılarak hareketliliğe vurgu yaptıklarını aktaran Kaymakcı, Avrupa Birliği Başkanlığı olarak yerel yönetimlerle yakın çalışmayı çok önemsediklerinin altını çizdi. Avrupa Hareketlilik Haftası ve yerel yönetimleri ilgilendiren diğer konuların tüm Anadolu’ya ve şehirlere aktarılmasında TBB’nin öncü ve önemli bir rol oynadığına vurgu yapan Kaymakcı “AB müktesebatının çok büyük bir bölümü yereli ilgilendiriyor. Bir Avrupa ülkesi ve AB aday ülkesi olarak Avrupa Hareketlilik Haftasını da her yıl TBB ile birlikte kutluyoruz. Birliğimize teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı. Kaymakcı, konuşmasına şöyle devam etti: “Türkiye zaten hareketli bir ülke. Önemli olan bu hareketin yönünü, dengesini, ölçüsünü tutturmamız. AB hantal, bürokratik ama gerçekten oluşturduğu müktesebat sağlam bir müktesebat. 27 ortak akıl geliyor AB ülkesi ülkelerden. Dolayısıyla bizim hızımızı ve AB’nin de hantallığını dengeleyici bir yapıyı oluşturursak sanıyorum çok daha güçlü ve güzel bir Avrupa ortaya çıkacaktır.”

Meyer-Landrut: “Bu sadece belediyelerle kalmamalı vatandaşların da bu harekete katılması lazım”

TBB’ye Avrupa Hareketlilik Haftası'nı tüm Türkiye’ye duyurduğu ve yaygınlaştırdığı için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Büyükelçi Meyer-Landrut belediyelerin katılımlarının çok kıymetli olduğunu söyledi. Meyer-Landrut konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İklim değişikliğinin etkisini sellerden kuraklığa, orman yangınlarından doğal afetlere hepimiz çok iyi biliyoruz. Karbondioksit emisyonları azaltmak için elimizden geleni yapmak zorundayız. AB’de toplu taşım oranını artırmaya çalışıyoruz. Elbette ki bu değişiklikleri yaparken vatandaşlarımızı daha fazla hareket etmeleri, yürümeleri ve bisiklet kullanmaları yönünde teşvik ediyoruz. Onlara ‘alışkanlıklarımızı değiştirelim, farklı şekilde hareket edelim’ diyoruz. Tıpkı sizin belediyelerinizin gösterdiği çaba gibi bizler de çaba gösteriyoruz ama bu sadece belediyelerle kalmamalı, vatandaşların da bu harekete katılması lazım.”

Uzmanlar sürdürülebilir kentsel hareketliliği anlattı

Toplantının tematik konuşmasını Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Uzmanı Susanne Böhler-Baedeker yaparken Sürdürülebilir Hareketlilik Uzmanı Mateo Gomez Jattin ise “Şehirlerde Planlama ve Uygulama Desteği İle Kentsel Hareketliliğin Geliştirilmesi” konu başlıklı bir sunumla etkinlikte yer aldı.

Resepsiyon, TBB Genel Sekreter Yardımcısı Kayhan Özüm'ün kapanış konuşmasıyla sona erdi.