Avrupa Hareketlilik Haftası Lansmanı Yapıldı

26/06/2024

Avrupa Hareketlilik Haftası’nın (AHH) lansman etkinliği, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da yapıldı.

TBB’nin 2018 yılından bu yana ulusal koordinatörlüğünü yürüttüğü Avrupa Hareketlilik Haftası 2024 Lansman Etkinliği, kamu kurum ve kuruluşları ile basın mensuplarının katılımıyla TBB hizmet binasında gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmaları TBB ve İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan tarafından yapıldı.

TBB Başkanlığı görevindeki ilk etkinliğinin AHH olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan İmamoğlu, “TBB çatısı altında böylesi önemli bir hususu Türkiye’ye anons etmenin gurur içerisindeyim. Umut ederim ki Türkiye’nin yerelde güçlü bir yönetim dönemine kavuşması noktasında değerli adımlar atarak, demokratikleşmenin ve özellikle toplumun şehirlerde mutlu olduğu bir dönemin var edilmesi hususunda ekip arkadaşlarımızla, belediye başkanlarımızla ve yönetimlerimizle güçlü çalışmalar yapabiliriz.” dedi. Başkan İmamoğlu ayrıca, TBB çatısı altında kendisinden önceki dönemlerde görev yapmış başkanlara, belediye başkanlarına ve encümen üyelerine de teşekkür etti.

Türkiye’deki belediyelerin AHH’ye oldukça yoğun ilgi gösterdiğine dikkati çeken Başkan İmamoğlu, TBB’nin bugüne kadar AHH kapsamında tüm belediyelere destek verdiğini ve bu yıl da daha güçlü şekilde destek vermeye devam edeceğini belirtti. TBB’nin gayretleriyle,  son yıllarda Türkiye’den AHH’ye katılan belediye sayısında önemli bir artış yaşandığına vurgu yapan İmamoğlu şöyle devam etti: “Bu konuda Avrupa’da da güçlü bir başarıya sahip ülke konumundayız. Bu yılki temamız olan paylaşılan kamusal alanlar ve kamusal alanların daha verimli ve adil bir biçimde nasıl paylaşılabilecek konusunda çalışmalar yürüteceğiz. Kamusal alan kavramı şehirlerde çok kıymetli; bir nevi kentin özgürlüğünü, kentin hissedilebilirliğini çok yüksek seviyede insanlarına yaşatan bir kavram. 'Toplu taşımanın teşvik edildiği, bisikletle ulaşımın erişilebilir olduğu, temiz, sakin ve güvenli bir şehirde yaşamak her vatandaşımızın hakkıdır' prensibi ile hareket eden yöneticiler olmalıyız. Vatandaşlarımıza yakışır bir yaşam kalitesi sunabilmek için kamusal alanları daha erişilebilir ve kullanışlı hale getirerek toplumsal uyum ve dayanışmayı tüm şehirlerimizde güçlendirmeliyiz. Sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlarının arzu ettiğimiz etkiyi yaratabilmesi bütün vatandaşlarımızın bunu hissedebilmesi ve bunu sahiplenebilmesiyle mümkündür.”

TBB Başkanı seçilmesinden dolayı İmamoğlu’nu tebrik ederek konuşmasına başlayan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı, Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AB Delegasyonu olarak, TBB ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile her zaman güçlü iş birlikleri ortaya koyduklarını söyledi. İBB ile sürdürülebilir kentsel hareketlilik planları ve deniz yolu karbonsuzlaştırma faaliyetleri konusunda iş birliklerine imza attıklarını hatırlatan Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, AHH’yi bir farkındalık olarak değil,  vatandaşların tüm yıl boyunca davranışlarını değiştirecek bir etkinlik gördüklerini paylaştı. Konuşmasında küresel ısınma, trafik sıkışıklığı, toplu ulaşımın teşvik edilmesinin önemi, karbon emisyonlarının azaltılması gibi konulara değinen Büyükelçi Meyer-Landrut, tüm paydaşlara AHH’yi bu yıl da bir başarı öyküsüne dönüştürmeleri çağrısında bulundu.

AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Burak Aykan Bakanlığın Şehirlerde Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik için Avrupa Birliği Desteği Projesi (SKUP) süresince paydaşların sürdürülebilir kentsel hareketlilik konusundaki bilgi, beceri ve tecrübelerinin geliştirilmesi hedeflendiğinin altını çizerek; “Hem ulusal hem de kentsel düzeyde, bireysel ulaşımdan sürdürülebilir, erişilebilir ve kapsayıcı kentsel hareketlilik biçimlerine geçişi teşvik etmeliyiz.” dedi.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının belediyelerin sorumluluğundaki şehir içi ulaşım projelerinin yapımı dahil olmak üzere ilgili tüm çalışmaları desteklediğine değinen Aykan, Türkiye’nin 2023 yılında AHH kapsamında 670 il ve ilçe belediyesinin katılımı ile dünyada birinciliği elde ettiğinin ve 2024 yılı içinse bu hedefleri büyüterek ve kalıcı proje sayısını artırarak yeni ödüllere talip olduğunun altını çizdi.

Etkinlik hatıra fotoğrafının çekilmesiyle noktalandı.