Avrupa Yeşil Başkent Ödülü

17/03/2023

Avrupa Komisyonu tarafından organize edilen (Avrupa) Yeşil Başkent Ödülü, çevrenin ve dolayısıyla ekonomi ve kent hayatının kalitesini artırmaya yönelik yerel çalışmaları değerlendirmeye alıp ödüllendirmektedir. Her yıl, çevre dostu kentsel yaşama öncülük eden bir şehre verilen ödül, şehirleri çevresel kalkınma adına azimle çalışmalar yürütmeleri konusunda teşvik etmektedir.

2025 yılı adaylığı için başvurular açıldı!

Son başvuru tarihi: 30 Nisan 2023

 

Yarışma Kuralları & Aranan Nitelikler

Yarışma kuralları ve aday kabul edilecek şehirlerde aranan nitelikler hakkında bilgi almak için güncel Avrupa Yeşil Başkent Ödülü Yarışma Kuralları dosyasını indiriniz. Aday şehirler, kabul edilebilir başvurular sunabilmek adına Yarışma Kurallarına uymalıdırlar.

2025 Avrupa Yeşil Başkent Ödülü için açılan bu başvuru çağrısı, aşağıda tanımlanan adaylara yöneliktir:

  • Bu çağrının aktif olduğu süre içerisinde LIFE programına dahil olan AB Üye Devletlerinde ve üçüncü taraf ülkelerde yer alan şehirler.  
  • Avrupa Ekonomik Alanı dahilinde olan ülkeler bu çağrıya karşılık başvuruda bulunabilir ve ödülü kazanabilirler fakat para ödülü yalnız, bu çağrının aktif olduğu süre içerisinde LIFE programına dahil olan ülkelere verilecektir.
  • Avrupa Yeşil Başkent Ödülü için: Yukarıda tanımlanmış olan ülkelerde yer alan, nüfusu 100.000’in üzerinde olan şehirler.  
  • Bu yarışmanın amacı gereği, ‘şehir’ kelimesiyle ifade edilmek istenen (1) metropol alanları (şehirleşmeye uygun olmadığı için yığılmalar halinde kümelenmelerden oluşan alanlar hariç)  da içine alan kentsel alanlar ve (2) bu alanın kent konseyi veya demokratik olarak seçilmiş herhangi bir idari birim tarafından yönetiliyor olmasıdır.   
  • Nüfus verilerine bakılırken Eurostat referans alınacaktır. Komisyon, Eurostat kapsamında yer alan ülkeleri uygunluk değerlendirmesine alırken birtakım spesifik kontroller gerçekleştirecek olup, ilgili şehirlerden herhangi birinden, şehrin bu krtierle ne derece uyumlu olduğunu kanıtlamasını isteyebileceklerdir. 
  • Şehirler aynı yıl içerisinde Avrupa Yeşil Başkent Ödülü ve Avrupa Yeşil Yaprak Ödülü’nden herhangi birine başvurabilirken her iki ödüle birden başvurma hakkına sahip değildirler. 
  • Avrupa Yeşil Başkent Ödülü ve Avrupa Yeşil Yaprak Ödülü branşlarının eski kazananları, tekrar başvuru yapma hakkına sahip değildirler.


Nasıl başvuru yapılır?

Şehrinizin Avrupa Yeşil Başkent Ödülü için nasıl başvuru yapabileceğine ilişkin daha detaylı bilgiye erişmek adına lütfen ‘Bir Sonraki Avrupa Yeşil Başkenti kazananı Sizin Şehriniz olabilir mi?’ adlı kitapçığa göz atın. Kitapçığı indirmek için tıklayınız. 

Şehrinizin Avrupa Yeşil Başkenti ünvanını almak için gerekli kriterlere sahip olup olmadığını anlamak amacıyla aşağıda yer alan değerlendirme bölümünü okuyabilirsiniz.

Kayıt

Başvuru için ilk adım burada bulunan formu, ilgi alanınız dahilinde şehrinizin bilgilerini girerek doldurmak. Sizinle ilgili alana kayıt olduktan sonra şehriniz adına gerekli tüm başvuru formları size set halinde sunulacaktır. Buraya yapacağınız kayıt herhangi bir bağlayıcılık teşkil etmeyip, şehrinizin sonraki aşamalarda yarışmaya girmesini zorunlu kılmamaktadır. Kayıt aşaması, şehrinize başvuru sürecini inceleyip resmi bir başvuru yapıp yapmama konusunda karar verme şansı tanıyacaktır.

Online Başvuru

Uygunluk kriterlerini karşılayan tüm Avrupa şehirleri bu platform üzerinden Avrupa Yeşil Başkent Ödülü’ne başvurabilirler. 2025 Avrupa Yeşil Başkent Ödülü başvuruları için son gün 30 Nisan 2023, CEST 23:59 (GMT+2).

Avrupa Yeşil Başkent Ödülü başvuru hazırlığına dair bilgi almak için ilgili klavuzu dikkatle incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Başvuru hazırlama rehberi

2025 dönemi başvuruları için 8 Mart 2023 tarihinde online olarak düzenlenen Aday Workshop'u kapsamında, katılımcılara başarılı bir başvurunun nasıl hazırlanacağına ilişkin yönlendirmeler sunuldu. 

(Adaylar için hazırlanan workshop'u izleyin.)

Workshop kaydı için tıklayınız.


Daha fazla bilgi için: Avrupa Yeşil Başkent Ödülü - AB Yeşil Başkent Başvurusu