Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Sertifika Töreni

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (YBYK) tarafından, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını hatırlatmak ve yerel demokrasinin önemine çekmek amacıyla 2007 yılından bu yana her yıl ekim ayında düzenlenen Avrupa Yerel Demokrasi Haftası’nın (ELDW) Yıllık Koordinasyon Toplantısı 19 Şubat 2019 tarihinde Konsey üyesi 10 ülkeden 60’dan fazla temsilcinin katılımıyla Strazburg’da gerçekleştirildi.

 

Avrupa Konseyi nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği görevini yürüten Büyükelçi Kaan Esener’in de hazır bulunduğu toplantıya ülkemizden Kırklareli, Ahmetbey, Beşiktaş, Büyükçekmece, Edremit, Kadıköy, Karşıyaka, Lüleburgaz, Rize, Keçiören, Bağcılar, Maltepe, Sarıyer ve Zeytinburnu Belediyeleri katılım sağladı.  

 

Özellikle çocukların ve gençlerin yerel demokrasiye ilişkin farkındalığını ve sahiplenmesini artırmaya odaklı Haftanın 2018 yılı teması “Yerel Demokrasinin Güçlendirilmesi için Vatandaş Katılım, İstişare ve Sorumluluk” başlığı altında gerçekleştirildi. İyi uygulama örneklerini Konsey üyesi diğer ülke temsilcileri ile paylaşan katılımcılar, ayrıca ileriye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Programa katılım sağlayan belediyelere, Hafta kapsamında aldıkları aktif rol nedeniyle “12 yıldız” statüsü sertifikası verildi.

Avrupa Yerel Demokrasi Haftası Sertifika TöreniAvrupa Yerel Demokrasi Haftası Sertifika TöreniAvrupa Yerel Demokrasi Haftası Sertifika Töreni