İtfaiyecilik ve Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandı

Türkiye Belediyeler Birliği ve Üsküdar Üniversitesi işbirliği ile "İtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu" 22 Aralık 2018 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

 

Sempozyumun açılış konuşmasında söz alan Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Uçan,  her mesleğin arka planında bir sağlık ve güvenlik planlamasına ihtiyaç duyulduğunu belirterek bu bağlamda üniversitelerinde hayata geçirdikleri çalışmalara değindi. Uçan, sempozyumda emeği geçenlere teşekkür ederek oturumların tüm katılımcılara faydalı olması temennisiyle sözlerini noktaladı.

 

Birliğimizin Belediye Akademisi faaliyetleri ve diğer hizmetleri hakkında katılımcıları bilgilendiren TBB Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan, özellikle itfaiyecilik alanında verilen eğitimlere dikkat çekti. Birliğimizin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğinde gerçekleştirdiği "Uygulamalı İtfaiyeci Yetiştirme Eğitimi"ne değinen Kazan, 2018 yılı itibariyle 2049 kişiye uygulamalı eğitim verildiğini belirtti. Kazan, itfaiyecilik mesleğinin önemine vurgu yaparak, toplumun can ve mal güvenliğinden sorumlu olan itfaiyecilerin kendi güvenliklerinin ve sosyal yaşamlarının da korunması gerektiğinin altını çizdi.

 

 Açılış konuşmalarının son kısmında söz alan Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Zelka ise Birliğimizin itfaiyecilik mesleğine sunduğu katkılardan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. İtfaiyecilik mesleğinin zorlu ve yıpratıcı bir meslek olduğunu ve itfaiye personelinin sürekli bir yenilenme ve dinamizme ihtiyaç duyduğunu söyleyen Rektör Yardımcısı Zelka, bu zorlu süreci kontrol altında tutmanın yolunun sosyal ve psikolojik destekten geçtiğini belirtti.

 

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Mehmet Zelka'nın başkanlığını yaptığı ilk oturumda Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş, Prof. Dr. Orhan Doğan ve Uzman Psikolog Yasemin Ozan yer aldı. Akademisyenler kendi alanlarında sunumlar yaparak, itfaiyecilerde travma sonrası stres bozukluğu, panik atak ve anksiyete durumlarına değindi.

 

Prof. Dr. Abdullah Karatay başkanlığında gerçekleşen “İtfaiyecilerde Depresyon ve Tükenmişlik Sendromu Olan Kişiye Nasıl Yardımcı Olunur?” başlıklı ikinci oturum ise Dr. Öğr. Üyesi Mert Akcanbaş ve Öğr. Gör. Murat Otoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

  

Üçüncü oturumda Prof. Dr. Haydar Sur, Doç. Dr. Tayfun Doğan ile Uzm. Psikolog Yasemin Ozan sunumları ile yer aldı. Ağırlıklı olarak iş yaşamında mobbing konusuna değinilen oturumda mobbing sürecinin nasıl aşılacağı ile ilgili sunumlar gerçekleştirildi. Oturum soru-cevap bölümüyle tamamlandı.

 

Öğr. Gör. Abdurrahman İnce moderatörlüğünde yapılan son oturuma, Denizli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Murat Başlı, Ankara Büyükşehir Belediye İtfaiye Daire Başkanı Uğur Olgun, Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Fahri Durukan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şube Müdürü Bülent Tosun katılım sağladı. "Psikososyal Risk Etkenleri İtfaiyecilik Yaşamının Neresinde?" başlığıyla açılan oturumda idareciler uygulamadan gelen sorunları örneklerle anlattı. Büyükşehir-il belediyelerinde itfaiyecilik mesleğinin yansımalarının farklı olduğuna dikkat çekilen oturumda, sorunlar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

 

Programın kapanış konuşması, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan tarafından gerçekleştirildi. Tarhan konuşmasında, meslekte usul hataları, zaman yönetimi, öncelik ve sonralık farkındalığı gibi başlıklara değindi. Konuşmasında itfaiyecilik mesleğinde stres yönetiminin önemine dikkat çeken Tarhan'ın katılımcıların sorularını yanıtlamasının ardından sempozyum sona erdi.

 

İtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandıİtfaiyecilik Mesleğinde Psikososyal Risk Etkenleri Sempozyumu Tamamlandı