Tunus İller Birliğinden TBB'ye Ziyaret

Ankara Büyükşehir Belediyesince ülkemizde ağırlanan Tunus Belediye Başkanı ve Tunus İller Birliği Başkanı Souad Ben Abderrahim ve beraberindeki heyet 13 Aralık 2018 tarihinde Birliğimize bir ziyaret gerçekleştirdi.

 

Birliğimiz Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan ve Genel Sekreter Yardımcısı Abdulmelik Ötegen ile görüşen heyet, iki ülke yerel yönetimleri arasındaki işbirliklerinin geliştirilmesi ve 2013 yılında iki ülke belediyeleri arasında gerçekleştirilen Kardeş Şehir Eşleştirme Programı kapsamında protokolü imzalanan 28 kardeş şehir ilişkisinin daha etkin hale getirilmesi konusunda neler yapılması gerektiğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

 

Souad Ben Abderrahim, Tunus’ta yapılan son yerel seçimlere ilişkin genel bilgileri paylaşırken Tunus’ta gerçekleşen devrimden sonra Tunus’a ve Tunus belediyelerine ilk olarak Türkiye’nin yardım elini uzattığını hatırlattı. Bu sebeple Tunus Belediye Başkanı ve Tunus İller Birliği Başkanı olarak ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdiğini vurgulayan Souad Ben Abderrahim yerel seçimlerden henüz çıktıklarını ve çok sayıda yeni belediyenin kurulduğunu belirtilerek Tunus yerel yönetimlerinin kapasitelerinin geliştirilmesi konusunda Birliğimizden destek talebinde bulundu.

 

Ahmet Kazan ziyarette gerçekleştirdiği konuşmasında, dost ve kardeş ülke olan Tunus ile yerel düzeyde de yardımlaşmaya devam edeceklerini vurguladı. Birliğimiz ve Tunus Şehirleri Ulusal Federasyonu arasında 2012 yılında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerine ve araç desteklerine değinen Kazan var olan kardeş şehir ilişkilerinin nitelik açısından geliştirilebilmesi için önceliklerin belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Toplantı karşılıklı iyi niyet dilekleri ve gelecekteki işbirliği temennileri ile sonlandırıldı.

Tunus İller Birliğinden Birliğimize ZiyaretTunus İller Birliğinden Birliğimize ZiyaretTunus İller Birliğinden Birliğimize ZiyaretTunus İller Birliğinden Birliğimize ZiyaretTunus İller Birliğinden TBB'ye Ziyaret