Romacted Programının Açılış Konferansı Gerçekleştirildi

Birliğimiz ile Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi işbirliğinde, yerel düzeyde Roman vatandaşların güçlendirilmesi ve iyi yönetişim uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla başlatılan ROMACTED Programının açılış konferansı 12 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Belediyeler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen programın açılış konuşmaları Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi Başkanı Michael Ingledow, Avrupa Birliği Delegasyonu Müsteşarı Simona Gatti ve Birliğimiz Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan tarafından yapıldı.

 

Açılış konuşmasında Birliğimizin görev ve faaliyet alanlarına ilişkin bilgiler aktaran TBB Genel Sekreter Vekili Ahmet Kazan, belediyelerimizin uluslararası platformlarda temsiline ve sürdürülen işbirliklerine değindi. Birliğimizin son yıllarda özellikle sosyal projelere ağırlık verdiğine dikkat çeken Kazan, belediyelerimizin sınırları içerisinde yaşayan dezavantajlı bireylerin entegrasyonu için 2014-2016 yılları arasında uygulanan ve Roman vatandaşları da kapsayan İstihdam için Koordinasyon ve Eğitim Projesi gibi faaliyetlerden örnekler verdi. Kazan daha sonra ROMACTED Programı kapsamında, Birliğimizin Roman vatandaşların sosyal içermesini sağlamak amacıyla hem yerel hem de ulusal düzeyde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

 

Avrupa Konseyi Türkiye Ofisi Başkanı Michael Ingledow konuşmasında, ROMACTED Programını destekleyen TBB'nin bu program için ideal bir ortak olduğunu vurguladı. Birliğimizin programın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması konusunda önemli bir rol üstlendiğini ifade eden Ingledow,

Program kapsamında Roman vatandaşların, hem bireysel hem de ulusal düzeyde güçlendirilmesinin amaçlandığını belirterek, Türkiye ve Avrupa Konseyi arasındaki bu iş birliğinin gelişerek devam etmesini umduğunu sözlerine ekledi. 

 

AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı Simona Gatti, Balkanlar'ı ve Türkiye'yi kapsayan ROMACTED Programında Türkiye'den 6 belediyenin katılımını görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti.  Roman vatandaşlarının yoksulluk ve dışlanma tehlikesi altında olduğuna, varlıkları ve kimliklerinin göz ardı edildiğine vurgu yapan Gatti, AB olarak Romanların sosyal hayata entegrasyonuna özel bir önem verdiklerini belirtti.

 

Açılış konuşmalarının ardından, Avrupa Konseyi ROMACTED Programı yönetici Marcus Andrade ve Programın ulusal koordinatörü Elmas Arus tarafından programa yönelik bilgilendirme yapıldı.

Program kapsamında düzenlenen oturumlarda, belediyelerin Roman vatandaşlara yönelik faaliyetleri ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına ilişkin bilgilendirme yapıldı.

 

Birliğimizin ulusal uygulayıcı kuruluşu olduğu Edirne, Canik, Karadeniz Ereğli, Konak, Pendik ve Şişli belediyelerinin pilot belediyeler olarak yer aldığı program kapsamında Avrupa Konseyi, Birliğimiz ve pilot belediye temsilcileri arasında programın yürütülmesine ilişkin protokoller imzalandı.

 

Romacted Programının Açılış Konferansı GerçekleştirildiRomacted Programının Açılış Konferansı GerçekleştirildiRomacted Programının Açılış Konferansı GerçekleştirildiRomacted Programının Açılış Konferansı GerçekleştirildiRomacted Programının Açılış Konferansı GerçekleştirildiRomacted Programının Açılış Konferansı GerçekleştirildiRomacted Programının Açılış Konferansı Gerçekleştirildi