Çin Uluslararası Kardeş Şehirler Konferansı

Çin yerel yönetimlerinin diğer ülkelerle kardeş şehir işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla iki yılda bir düzenlenen Çin Uluslararası Kardeş Şehirler Konferansı,  Çin Uluslararası Kardeş Şehirler Birliği (CIFCA) ve Wuhan Belediyesi işbirliğinde “Karşılıklı İşbirliği İmkânlarının Değerlendirilmesi ve Yerel Ekonomik Kalkınma Tecrübelerinin Paylaşımı” temasıyla 14-16 Kasım 2018 tarihleri arasında yapıldı.

60'tan fazla ülke ve bölgeden 700'ün üzerinde temsilcinin katıldığı ve Birliğimiz de davet edildiği Konferansa Birliğimiz ve Çin yerel yönetimleri ile kardeş şehir ilişkisi olan belediyelerin temsilcilerinden oluşan bir heyetle katılım sağlandı.

Konferans’ta Çin yerel yönetimleri ile yapılan kardeş şehir işbirlikleri çerçevesinde geliştirilen projeler paylaşılmış yeni işbirliği anlaşmaları imzalanmıştır. Kardeş şehir ilişkileri çerçevesinde yapılan işbirlikleri ve projelerle belediyelerin kapasitelerini geliştirdiği belirtilerek kazan kazan yaklaşımının önemi vurgulanmıştır. Karşılıklı tecrübe paylaşımının yerel ekonomik kalkınmayı etkilediği ve vatandaşlar ve dünya için daha iyi bir gelecek sunduğu dile getirildi.

Çin Uluslararası Kardeş Şehirler Birliği temsilcileri ile yapılan ikili görüşmelerde Birliğimiz ile bir işbirliği protokolü imzalanmasına karar verilerek, özellikle Modern İpekyolu üzerindeki ülkelerin belediye birlikleri ile işbirliğini geliştirecek bir ortak proje geliştirilmesi konusunda mutabakata varıldı. 

Çin Uluslararası Kardeş Şehirler KonferansıÇin Uluslararası Kardeş Şehirler KonferansıÇin Uluslararası Kardeş Şehirler KonferansıÇin Uluslararası Kardeş Şehirler KonferansıÇin Uluslararası Kardeş Şehirler Konferansı