TBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye Belediyeler Birliği Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı, Birliğimiz ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanlığında 25 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

 

Çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesinin katılımıyla gerçekleştirilentoplantıda katılımcılara hitap eden Başkan Fatma Şahin tüm katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında, kalkınmada ülkemizin sınıf atladığını kaydederek altyapı hizmetlerinin belediyelerin normal görevlerinden olduğunu, günümüzde vatandaş odaklı, insanı merkeze alan, sosyal ve kültürel belediyeciliğin yükselen bir değer olarak öne çıktığını ifade etti. 

 

Uluslararası platformlarda şehirlerin rekabet içinde olduklarını söyleyen Şahin, “Biz artık kendi komşu ülkelerimizle yarışmıyoruz, uzak kıtalardaki, Avrupa’daki, Amerika’daki şehirlerle yarışıyoruz. Şehrin kimliğini oluştururken söylem ve eylem birliği oluşturmamız gerekiyor. Avrupa’daki bir şehrin belediye başkanının konuştuğu konulara entegre olamazsak bu yarışın içinde olamayız. Bunun için de çok güçlü bir çalışma metodolojisi geliştirmemiz gerekiyor.” dedi.

 

Başkan Şahin, bu rekabette daha güçlü olabilmek ve bilgiye ulaşıp proje üretecek ekibi oluşturarak dünyadaki hibe ve kredilere ulaşabilmek amacıyla TBB bünyesinde Proje ve Finansman Birimini kurduklarını kaydetti.

 

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi içerisinde kurulan Yerel Yönetim Politikaları Kurulu’nun belediyelerimiz için çok önemli bir kazanım olduğunu belirten Şahin,  “Bu masada bizim bakış açımızla, çözüm üretecek olanlara sorunları anlatabilmemiz çok önemliydi.” diyerek, TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ün de bu kurulda görev almasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. 

 

Başkan Şahin’in konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Şahin’in Başkanlık ettiği Divan’da, Haliliye Belediye Başkanı Fevzi Demirkol, Başakşehir Belediyesi Meclis Üyesi Kağan Şahin ve gündeme dair açıklamalarda bulunmak üzere TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör yer aldı. 

 

Gündem maddelerinden  “Ek Bütçenin Görüşülmesi” ve “2019 yılı Bütçesi”, “Kadro Değişiklikleri” “Fransız Kalkınma Ajansı, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası ile İşbirliği ve Ortak Projeler Yapılması” başlıkları görüşülerek oy birliğiyle karara bağlandı. 

 

 “Dilek ve Temenniler “ bölümünde belediye başkanları söz alarak düşüncelerini ifade ederken toplantının gündem maddelerinden biri olan  “Encümen Üyeliği Seçimi” çerçevesinde yapılan oylamada Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan Birliğimizin yeni Encümen Üyesi olarak belirlendi.

 

Birlik Encümenimiz Toplandı

 

TBB Meclis Toplantısı ile aynı gün gerçekleşen Encümen Toplantısına TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin başkanlık etti.

 

TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ün Birlik çalışmalarına ilişkin yaptığı genel bilgilendirme ile başlayan toplantıda; Proje ve Finansman Birimi Sunumu, Parsel Bazında Plan Değişikliği ve Değer Artış Payı, Sıfır Atık Projesi,CB Yerel Yönetimler Politika Kurulu,Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü,Avrupa Hareketlilik Haftası,Gagauzya TBB Huzurevi Açılışı,Çin Uluslararası Kardeş Şehirler Konferansı,Genel Sekreterler Toplantısı,Belediye Akademisi İhalesi konuları görüşüldü. Encümen Üyelerimiz gündem maddelerinin ardından karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.

TBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı GerçekleştirildiTBB Ekim Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi