Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize Ziyaret

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Asbaşkanı Mehmet Harmancı 06 Eylül 2018 tarihinde Birliğimize çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

 

KKTC belediyelerinin sorunlarına değinen Harmancı, belediyeler arasında bazı konularda uzlaşma sağlanamadığını ve yerel yönetimlerle ilgili yasal mevzuatın günümüz konularına yanıt veremediğini belirtti.   

 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliğinin kurumsal kapasitesinin arttırılması gerektiğine de değinen Harmancı, KKTC’de yapılması planlanan yapısal reform çalışmalarına yerel yönetimler olarak hazırlıkların tamamlanması ve merkezi yönetime tavsiyede bulunabilecek seviyeye gelinmesi gerektiğini belirtti. Harmancı, bu noktada uzmanlık desteğine de ihtiyaç duyacaklarını söyledi.

 

KKTC yerel yönetimlerinin karşılaştığı yapısal sorunların farkında olduğunu belirten TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, belediyelerin ölçeklerinin genişletilmesinin ya da ölçeğe uygun yetkilendirme yapılmasının çözüm yolları arasında olduğunu vurguladı. Geçtiğimiz aylarda Birliğimiz ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında imzalanan işbirliği protokolünün KKTC’deki yerel yönetimler için önemli fırsatlar oluşturacağına değinen Güngör, eğitim ve kapasite geliştirme konuları başta olmak üzere öncelikli çalışma alanlarının belirlenmesi ve bunlar üzerinden sonuç odaklı çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.  

 

Yapılan görüşmeden büyük memnuniyet duyduğunu belirten Harmancı Lefkoşa Türk Belediyesi tarafından 2016 yılında açılan Kadın Sığınma Evine Birliğimizin 10 adet masaüstü bilgisayar yardımından dolayı da teşekkürlerini sundu.  

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize ZiyaretLefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize ZiyaretLefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize ZiyaretLefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize ZiyaretLefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize ZiyaretLefkoşa Türk Belediyesi Başkanından Birliğimize Ziyaret