Dünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul Toplantısı

Ankara Büyükşehir Belediyesince 04-06 Eylül 2018 tarihleri arasında düzenlenen Dünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul Toplantısı 16 ülkeden belediye başkanlarının katılımıyla gerçekleştirildi.

 

İklim değişikliğinden kentsel kalkınmaya, göç ve entegrasyondan akıllı şehirlere kadar kentlerin karşı karşıya kaldıkları sorun ve fırsatları tartışma imkânı buldukları toplantının açılış konuşmaları Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Birliğimiz ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin tarafından yapıldı. 

 

Konuşmasında dünya nüfusunun neredeyse üçte birinin toplantıya katılan belediye başkanlarınca temsil edildiğini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,“Bu birlikteliğin gücü, dayanışma ve refah anlamında büyük bir enerjiye dönüştürülebileceğine inanıyorum. Bu kararlılığı buradaki misafirlerimin göstereceğine inancım tamdır.” dedi. İnsanlar ile şehir arasındaki ilişkiyi doğru kurmanın önemine değinen Kurum, “Şehir ve insan münasebeti sağlam olmazsa, insan odaklı olmazsa o zaman şehirler üzerimize kara bulutlar gibi çöker. Asıl marifet binaları yapmak değil insanların kalbini ve ruhunu besleyecek, onlara huzur verecek şehirler kurmaktır. Bunun da sahadaki uygulayıcısı merkezi hükümetle birlikte belediye başkanlarımızdır. ” şeklinde konuştu.  Konuşmasında çarpık kentleşmenin sosyal düzen bozukluğu, alt yapı bozukluğu, eğitim seviyesinin düşüklüğü gibi birçok problemi de beraberinde getirdiğinden bahseden Bakan Kurum, şehirlerin ivedilikle yenilenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.Birliğimiz ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasında “Başkentler herhangi bir şehir gibi değildir. O ülkenin aklının, nabzının attığı yerlerdir. Kalkınma yerelde başlar, demokrasi yerelde başlar. BM’de sürdürülebilir kalkınmada artık sadece mali kalkınmanın önemli olmadığını, insanı merkeze alan sosyal alanların çok daha güçlenmesi gerektiğini görüyoruz. Çevreyi göze almayan bir kalkınma insanları mutlu edemez. Şehirlerin sağlıklı ve güvenli olması için şehirlerin temel ihtiyaçlarının giderilmesi gerekiyor.’’ dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 90’lı yıllarda bu işin ideolojik bir bakış açısıyla olamayacağını, insanı merkeze alan bir yerel yönetim anlayışıyla olacağını gördüklerini ifade eden Şahin,  “İstediğiniz kadar alt yapıyı, üst yapıyı yapın insanların gönlüne giremezsiniz.  Bizim anlayışımıza göre komşusu açken tok yatan bizden değildir. Bu anlayışın bir yansıması olarak bugün ülkemizde 500 bini Gaziantep’te olmak üzere 3,5 milyonu aşkın mülteciyi misafir etmekteyiz." dedi. Teknolojiyi doğru kullanmanın önemine dikkat çeken Başkan Şahin, "Akıllı insanlarla çalışmazsanız, teknolojiyi kullanamazsanız, akıllı ulaşımı da kentsel dönüşümü de sağlayamazsanız. Bunu başaran şehirlerin bunu nasıl başardığının konuşulduğu bu ortamlar bizim için çok önemli. Verimlilik çok önemli, bir araya gelmek çok önemli. Biz belediye başkanlarına çok iş düşüyor. Yenilenebilir enerjiyi kullanamazsanız, enerji verimliliğini halkınıza anlatamazsanız bu yarışın dışında kalırsınız.’’ şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 16 ülkeden belediye başkanlarının katılacağı 1. Genel Kurul Toplantısı’na ev sahipliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Başkan Tuna, “Yapılacak Genel Kurul, ardından düzenlenecek belediye başkanları yuvarlak masa toplantısı ve forumlarda, hem teşkilatımızın bundan sonra yapacağı çalışmaları değerlendireceğiz hem de şehirlerimizi daha güzelleştirmek ve daha yaşanılabilir kılmak adına, birbirimize tecrübelerimizi aktaracağız. Ankara Büyükşehir Belediyemizin son dönemde gerçekleştirdiği birçok projemizi de hep birlikte daha sonra görme imkânımız olacak" dedi.

 

Güney Kore’nin idari başkenti Sejong’da 2017 yılında, Ankara (Türkiye), Sejong (Kore Cumhuriyeti), Putraja (Malezya), İslamabad (Pakistan) ve Brasilia’nın (Brezilya) katılımlarıyla gerçekleştirilen ’Dünya İdari Başkentler Forumu’nda alınan ortak kararla, 2018-2020 dönemi için birlik başkanlığı görevini Ankara Büyükşehir Belediyesi üstlenecek.

Dünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul ToplantısıDünya İdari Kentler Birliği (WACA) 1. Genel Kurul Toplantısı