LOCALINTERNational 2018 Yılı Staj Programı Tamamlandı

Birliğimiz tarafından Türkiye yerel yönetimlerinin uluslararası platformda tanıtılması ve yerel yönetimler arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi amacıyla üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen LOCALINTERNational 2018 yılı staj programı tamamlandı.

 

2012 yılından bu yana 49 ülkeden 223 öğrenciye Birliğimizde staj yapma imkânı sunan  programına bu yıl 27 ülkeden 40 öğrenci katıldı. 05-15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen programın açılış töreninde öğrencilere hitap eden TBB Genel Sekreteri Hayretin Güngör Birliğimizin görev ve faaliyet alanlarına ilişkin bilgiler aktardıktan sonra staj programının bu yılki teması olan göç konusuna ülkemizden örnekler vererek değindi. Ülkemizin bölgesindeki savaşlar nedeniyle yaklaşık 7 yıldır 3,5 milyon Suriyeli mülteciyi ağırladığını belirten Güngör şu ana kadar 30 milyar dolar harcandığını ifade ederek Gaziantep ve Kilis’teki mülteci çalışmalarına dikkat çekti. Birliğimizin kardeş şehir ilişkilerine verdiği öneme değinen Genel Sekreter Güngör, belediyelerimizin bugüne kadar 1900’ün üzerinde kardeş şehir ilişkisi kurduğunu, Birliğimizin bu ilişkileri güçlendirmek ve daha fazla kardeş şehir ilişkisi kurulması için çalıştığını belirtti. Birliğimizin yalnızca belediye kardeşliğinden ziyade üniversiteleri, sanayi ve ticaret odalarını, sivil toplum kuruluşlarını da kapsayan “şehir kardeşliğini” savunan bir anlayış benimsediğini belirten Güngör, dünyanın farklı ülkelerinden, farklı renklerinden gelen gençlerin de bu ilişkilerin kurulmasında katkılarının olacağını sözlerine ekledi.  

 

Konuşmasında gençlere tavsiyelerde bulunan Güngör, küreselleşen dünyada bilginin daha da önem kazandığına dikkat çekerek, bilgiyi yönetmenin kişilerin rekabet gücünü artıracağını bunun için sadece bir üniversiteden mezun olmanın yetmediğini, bunun için kişilerin kendi alanlarında fark yaratacak çalışmalarla öne çıkmaları gerektiğini dile getirdi. Öğrencilere, başka ülkelerde eğitim alsalar dâhi önceliklerinin kendi ülkelerinin refahı olması gerektiğini söyleyen Güngör, gençlere gelecek yaşamlarında ve çalışma hayatlarında insanlar arasında ayrım yapmayan, dünyada yaşanan zulüm ve adaletsizliklerin karşısında duran bir anlayışla hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

 

Açılış töreninin ardından Birliğimizi ziyaret eden öğrencilere, Birlik Genel Sekreterimiz Hayrettin Güngör tarafından “Türkiye’de Belediye Sistemi” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Yerel yönetimlerin dünyadaki temel ilkeleri ve Türkiye yerel yönetim yapısının uygulamalı anlatıldığı program kapsamında öğrenciler, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi,  Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi, ASKİ, Altındağ Belediyesi, Kahramankazan Belediyesi, Pendik Belediyesi ve Eyüpsultan Belediyesi gibi kurum ve kuruluşları ziyaret ederek ülkemizi ve yerel yönetim sistemimizi yakından tanıma imkânı buldu.

LOCALINTERNational 2018 Yılı Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2018 Yılı Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2018 Yılı Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2018 Yılı Staj Programı BaşladıLOCALINTERNational 2018 Yılı Staj Programı Başladı